آیا می دانید یک درصد قیمت خودرو، قیمت شیشه های آن است؟ شیشه در صنعت خودروسازی از اهمیت ویژ ه ای برخوردار است. درواقع صنعت شیشه به دلیل ظرافت و حساسیت آن یکی از صنایع خاص کشور است؛ چرا که ذات این صنعت اهمیت کیفیت و ایمنی را در بر می گیرد…

 

برای آشنایی با انواع شیشه خودرو و تفاوت آنها با هم گفت وگویی داشته ایم با مهندس غلامرضا حبیبی، رئیس مهندسی ساخت شرکت سایپا دیزل.

▪ آقای مهندس! تکنولوژی شیشه جلویی خودرو چه تفاوت هایی با شیشه های کنار و عقبی دارد؟

 

شیشه جلوی خودروهای امروزی از نوع شیشه های لامینیت است. در این شیشه ها یک فیلم پلاستیکی به نام P.V.B وجود دارد که به وسیله دو لایه شیشه در طرفین احاطه شده است اما شیشه های جانبی و عقب که معمولا با نام (Toughened) شناخته می شوند، پس از شکل دهی و برشکاری های لازم تا دمای ۷۰۰ – ۶۰۰ درجه سانتی گراد گرم و سپس به سرعت سرد می شوند. این عمل موجب استحکام سطحی شیشه می شود.

▪ این شیشه ها از نظر ایمنی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

 

در شیشه های جلو لایه P.V.B هنگام وارد شدن یک نیروی خارجی ، خرده شیشه ها را در جای خود نگه می دارد و از پراکنده شدن آنها و ایجاد جراحت برای سرنشینان خودرو یا پرتاب شدن سرنشینان به خارج جلوگیری می کند. از خواص دیگر آن می توان به کاهش انتقال صدا با فرکانس بالا ، جلوگیری از ورود اشعه فرابنفش تا ۹۵ درصد و قابلیت ترمیم هنگام ترک خوردگی، اشاره کرد. شیشه های جانبی و عقب نیز با توجه به استحکام ایجاد شده در آنها، هنگام شکستن به ذرات کوچک و بدون لبه های تیز و برنده تبدیل می شوند که

به سرنشینان آسیب نمی زند. لازم به توضیح است در شیشه های عقبی نیز گاهی از لایه P.V.B برای افزایش ایمنی استفاده می شود.

 

▪ خط های مشکی ای که روی شیشه های عقب دیده می شوند چیستند و به چه منظور تعبیه شده اند؟

خط های شیشه های عقب، نقش گرمکن دارند و از یخ زدگی شیشه جلوگیری می کنند. همچنین موجب از بین بردن آب و تمیزشوندگی بهتر و رفع شبنم و گردو غبار می شوند.

 

▪ قسمت بالایی بعضی از شیشه ها رنگی شده اند. این رنگ به چه منظور در شیشه به کار رفته است؟ آیا برای چشم راننده ها آسیب زا نیست؟ آیا مشکلی در دید شب راننده ایجاد نمی کند؟

برای جلوگیری از تابش نور خورشید به صورت و چشم های راننده و پیشگیری از تابش نورهای خیره کننده، قسمت بالایی P.V.B شیشه های جلوی خودرو را رنگی می کنند. این کار نه تنها باعث آسیب رساندن به چشم های راننده نمی شود بلکه به پیشگیری از آسیب کمک می کند. رنگ کردن قسمت بالایی شیشه جلو به هیچ وجه مشکلی در دید راننده هنگام رانندگی در شب ایجاد نمی کند.

 

▪ آیا از شیشه های رفلکس هم در خودرو استفاده می شود؟ مزیتشان چیست؟

شیشه های رفلکس برای تمام اتومبیل ها اعم از سواری عادی ، رالی و تشریفات سیاسی

 

قابل استفاده است. از مزایای آن افزایش جلوه و زیبایی خودرو ، جلوگیری از ورود نورهای خیره کننده خورشید در روز و نور خودروهای مقابل در شب است. این شیشه ها در موارد خاص از دیده شدن داخل خودرو به دلایل امنیتی جلوگیری می کنند.

▪ گاهی برخی از رانندگان جوان اقدام به دودی کردن شیشه های خودرو می کنند. آیا این کار از نظر مهندسی خللی در شیشه ایجاد نمی کند؟ از نظر ایمنی این کار را تایید می کنید؟

 

اگر دودی کردن شیشه با پوشش های مدرن صورت گیرد، بلامانع است . معمولا در پوشش های مدرن به علت به کارگیری گونه های جاذب اشعه فرابنفش در ساختار شیشه ها، از ورود این اشعه مضر که به دلیل داشتن فرکانس بالا دارای انرژی زیادی است ، جلوگیری می شود و قطعات داخلی خودرو از رنگ پریدگی و ترک خوردگی مصون می مانند. اما از نظر ایمنی به دلیل کاهش دید راننده نسبت به طرفین و همچنین کاهش قدرت تصمیم گیری در موارد خاص انجام این کار مورد تایید نیست و توصیه نمی شود.

▪ هنگام تعویض و خرید شیشه های خودرو به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 

هنگام خرید شیشه، ضمن در نظر گرفتن شکل و ابعاد هندسی باید ضریب ایمنی و سلامت شیشه (توجه به نشان استاندارد) را رعایت و دقت کرد شیشه دارای دانه های مزاحم دید (حباب) ، برآمدگی و خطوط روی سطوح داخلی و خارجی نباشد.

گردآوری: پرشین آکادمی

خرید و فروش ماشین

قیمت روز ماشین

ثبت آگهی رایگان

بوق