فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بازدید استادان افغانستانی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی
 
چهارشنبه، هفدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، هیئتی از کشور افغانستان، متشکل از استادان زبان و ادبیات فارسی و رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، میهمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.
آقایان دکتر اسدی، رئیس دانشگاه آموزش‌وپرورش کابل؛ دکتر عاکف جهاد، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار؛ دکتر طالقانی، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان؛ دکتر یاسین نگاه، استاد دانشگاه ابوریحان بیرونی و رئیس اتحادیۀ نویسندگان افغانستان؛ و دکتر دهزاد، معاون پژوهشی دانشگاه تعلیم و تربیت افغانستان، اعضای هیئت بازدیدکنندگان بودند.
در این بازدید دکتر محمد سرور مولایی، عضو پیوستۀ افغانستانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، این هیئت را همراهی می‌کرد. در حاشیۀ این دیدار، نشست صمیمانه‌ای نیز با حضور دکتر محمدرضا نصیری، عضو وابسته و دبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و مرتضی قاسمی، مدیر روابط عمومی فرهنگستان برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر نصیری گروه‌های پژوهشی فرهنگستان را مختصراً معرفی و در باب فعالیت‌های هر کدام توضیحاتی ارائه کرد. وی همچنین در مورد فعالیت‌های انتشاراتی و کتاب‌ها و مجلات و کتابخانۀ فرهنگستان نیز مطالبی را بیان کرد.
در ادامه استادان افغانستانی نیز دربارۀ شرایط دانشگاه‌ها و منابع در دسترس پژوهشگران و وضعیت زبان فارسی در این کشور سخن گفتند. به گفتۀ دکتر عاکف، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار، هم‌اکنون ۱۳۲ دانشگاه خصوصی در افغانستان وجود دارد که ۳۰۰هزار دانشجو در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل‌اند. بیشتر این دانشگاه‌ها در کابل هستند و مطابق قوانین وزارت تحصیلات افغانستان فعالیت می‌کنند. از این میان سه دانشگاه «پیمان» و «دولتی» و «راه سعادت» به‌صورت تخصصی در حوزۀ زبان و ادبیات فارسی فعال‌اند.
در پایان این دیدار میهمانان فرهنگستان از کتابخانه‌های تخصصی گروه‌های مطالعات زبان و ادب فارسی در آسیای صغیر و دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره، و همچنین کتابخانۀ اصلی فرهنگستان و مخزن کتاب‌های چاپ‌سنگی آن بازدید کردند.

تمامی حقوق این وبگاه متعلق به فرهنگستان زبان و ادب فارسی است ©