فرهنگستان زبان و ادب فارسی
تبریک رئیس فرهنگستان به اعضای آکادمی علم‌های تاجیکستان
 
هم‌زمان با روز زبان دولتی در جمهوری تاجیکستان (۵ اکتبر/ ۱۳ مهر)، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با ارسال لوحی، انتخاب اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان را در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی تبریک گفت.
    در متن این پیام آمده است: «انتخاب شایستۀ شما را به عضویت وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان تبریک می‌گویم و با تأکید بر گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور هم‌زبان، امیدوارم این انتخاب فرصتی باشد که فرهنگستان زبان و ادب فارسی و آکادمی علم‌ها همکاری‌های خود را گسترش دهند و بیش از پیش از دستاوردهای یکدیگر بهره‌مند شوند».
    در تاریخ چهاردهم ژوئیۀ ۲۰۱۷، بر مبنای نظام‌نامۀ انتخابات در آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان و با هدف جلب پژوهشگران ورزیدۀ تاجیک به فعالیت علمی آکادمیک و تقویت تحقیقات بنیادی و عملی در رشته‌های مختلف و تکمیل هیئت علمی آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان، انتخابات اعضای پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌ها برگزار شد. از میان ۲۲ تن اعضای پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌ها، ۹ تن متخصص در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی بودند که عبارت‌اند از آقایان میرزاحسن سلطان‌اف، سیف‌الدین نظرزاده، یوسف‌شاه یعقوب‌اف، حیدرشاه پیرومشاه‌اف، خدایی شریف‌اف، نظام‌الدین زاهدی، سخی‌داد رحمت‌الله‌زاده، عبدالفتاح شریف‌زاده، الم‌خان کوچراف. «آکادمی علم‌ها» مهم‌ترین مؤسسۀ علمی و پژوهشی تاجیکستان است که در سال ۱۹۵۱ تأسیس شد. صدرالدین عینی نخستین رئیس آکادمی علم‌های تاجیکستان بود.
    حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی ــ تاجیکی، به نمایندگی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، لوح‌های مذکور را به اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان تقدیم کرد.

تمامی حقوق این وبگاه متعلق به فرهنگستان زبان و ادب فارسی است ©