فرهنگستان زبان و ادب فارسی
برگزیدگان جایزۀ فرهنگستان در جشنوارۀ مطبوعات
 
جمعه، بیست‌ویکم آبان‌ماه ۱۳۹۵، آیین اختتامیۀ بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات با حضور سیّد رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمدرضا نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهوری، و حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد و اسلامی، در مصلای بزرگ تهران برگزار شد.
    در ابتدای این مراسم حسین انتظامی، معاون وزیر و رئیس بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات، در سخنانی به تشریح فعالیت‌های صورت گرفته در حوزۀ مطبوعات پرداخت. پس از آن دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، ضمن بیان روند داوری جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات و اعلام رسانه‌های برگزیده، بیاینۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی را قرائت کرد.
    در ادامه دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در سخنانی اظهار کرد: در فضای مجازی خیلی چیزها از دست رفته است. هم خط فارسی و هم زبان فارسی. اگر این بی‌مسئولیتی و آشفتگی در فضای مجازی ادامه پیدا کند، مسئولیت و اخلاق خبری هم ذوب می‌شود.
    وی در مراسم اختتامیۀ بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا کرد تمهیدی بیندیشد که یک انضباطی از حیث زبان و خط فارسی در شبکه‌های مجازی لحاظ شود. وی با اشاره به انتصاب وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: امیدوارم حضور ایشان در بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها حسن مطلع خوبی برای دورۀ وزارت ایشان باشد.
    رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه افزود: این توفیق را داشته‌ام که در چند سال اخیر، به مناسبت اهدای جوایز فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای درست‌نویسی رسانه‌ها، در نمایشگاه مطبوعات حضور داشته باشم. البته صحبت کردن در نمایشگاه همیشه سیاسی است و بحث مطبوعات جدا از سیاست نیست، اما من تأکید دارم موضوع زبان فارسی را باید فراتر از مسائل سیاسی دانست؛ چرا که زبان فارسی به عنوان یکی از دو رکن اصلی ملیت ما و میراث بزرگ ما محسوب می‌شود.
    او با بیان اینکه زبان فارسی قوام‌بخش هویت ملی ماست، اظهار کرد: زبان فارسی ابزاری است که هم ارتباط ما با سایر فارسی‌‌زبانان را در خارج از ایران ممکن می‌کند و هم ارتباط ما را با کسانی که در قرن‌های گذشته در این سرزمین زندگی کرده‌اند و عواطف خودشان را در قالب زبان فارسی به یادگار گذاشته‌اند وصل می‌کند. یک چنین زبانی نشانۀ اصالت ملت ایران است و پاسداری از آن وظیفۀ فرد فرد ایرانیان و وظیفۀ دولت، نظام و یک امر حاکمیتی است.
    دکتر حداد عادل سپس با اشاره به اینکه بخشی از پاسداری از زبان فارسی بر عهدۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، گفت: بخش دیگری از این پاسداری به مباحث اجتماعی و رفتار رسانه‌ها مربوط می‌شود؛ چه رسانه‌های مکتوب، چه صداوسیما و چه شبکه‌های مجازی که کارشان با زبان و کلام است. بنابراین، بیشترین حساسیت را باید خود اصحاب رسانه نسبت به پاسداری از زبان فارسی نشان دهند.
    وی گفت: به‌صراحت می‌گویم که اگر رسانه‌ها در پاسداری از زبان فارسی اهتمام نکنند و سهل‌انگاری‌ای صورت بگیرد از فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی کاری ساخته نیست؛ چرا که فرهنگستان این قدرت را ندارد که همچون رسانه‌ها این‌گونه تأثیرگذار باشد. بنابراین انتظار ما از رسانه‌ها این است که موضوع زبان فارسی را فراتر از اختلافات و صف‌بندی‌های جناحی بدانند. انتظار داریم رسانه‌ها زبان فارسی را امر ملی بدانند و در حفظ آن همکاری‌های لازم را داشته باشند.
    رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی سپس در همین زمینه مطرح کرد: انتظار داریم نویسندگان و اصحاب رسانه و مطبوعات در استفاده از واژگان دقت کنند. این‌گونه نباشد که یک لغت خارجی که مطرح شد بی‌محابا آن را وارد زبان فارسی کنند. ما آمادگی داریم، با کمک شما رسانه‌ها، معادل فارسی این لغات را پیدا کنیم.
    دکتر حداد عادل با تأکید بر اینکه رسانه‌ها باید در استفاده از خط فارسی دقت کنند، یادآور شد: ما انتظار داریم از اقدامات فرهنگستان زبان و ادب فارسی پشتیبانی شود. اگر اصرار داریم از زبان فارسی حمایت شود به این دلیل است که رسانه‌ها پشتیبانی نمی‌کنند.
    وی سپس دربارۀ جوایز فرهنگستان زبان و ادب فارسی در قبال درست‌نویسی رسانه‌ها که چهارمین سال خود را می‌گذراند، یادآور شد: مجموع این ملاحظات سبب شد از چهار سال پیش جایزه‌ای را برای کسانی که پاسداری از زبان فارسی را ایفا می‌کنند در نظر بگیریم و هر سال دایرۀ برگزاری را وسیع‌تر کنیم. امسال که سومین سال بررسی رسانه‌ای ماست تعداد بیشتری از مطبوعات را به جمع بررسی‌هایمان اضافه کردیم که از جملۀ آن‌ها می‌توان به مجلات خانواده اشاره کرد.
    دکتر حداد عادل با بیان اینکه یکی از نگرانی‌های ما زبان مطبوعات ورزشی بود، تصریح کرد: خوشبختانه امسال مطبوعات ورزشی واکنش خوبی را در پاسداری از زبان و ادبیات فارسی نشان داده‌اند. این جایزه یک مفهوم نمادین دارد که نشان می‌دهد چه میزان رسانه‌ها به امر درست‌نویسی توجه دارند.
    وی در پایان گفت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی اعلام آمادگی می‌کندکه اگر رسانه‌هایی مایل بودند برای همکاران خود کلاس‌های ویراستاری برگزار کنند با آن‌ها همکاری کند. امیدواریم اقدام فرهنگستان کاری درست باشد برای اینکه رسانه‌های ما در پیشگاه ملت ایران از حیث نگهبانی از زبان ملی روسفید باشند.
    محمدرضا نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز آخرین سخنران این مراسم بود. پس از آن جوایز برگزیدگان بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها و رسانه‌های برتر در ۹ گروه با در نظر گرفتن شاخص‌هایی چون طراحی و دکور غرفه، برنامه‌های غرفه، رعایت نظام‌نامۀ نمایشگاه مطبوعات، میزان بازدید، مخاطبان، برنامه‌های جانبی‌ای که در وبگاه نمایشگاه اعلام شده بود و حضور مدیران رسانه‌ها در غرفه‌ها در طول هفت روز برگزاری نمایشگاه مطبوعات اهدا شد.
    همچنین جایزۀ ویژۀ نمایشگاه مطبوعات با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش درست‌نویسی به برگزیدگان اهدا شد. روزنامۀ سراسری نوآوران، روزنامۀ استانی سیستان و بلوچستان، روزنامۀ خبر ورزشی، خبرگزاری ورزش ایران (ایپنا)، پایگاه خبری ورزش سه، و مجلۀ خانواده خوشبخت، برگزیدگان چهارمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات بودند. همچنین خبرگزاری ایرنا به‌عنوان رسانه‌ای که به امر زبان و ادب فارسی اهتمام بیشتری داشته است برگزیده شد.

تمامی حقوق این وبگاه متعلق به فرهنگستان زبان و ادب فارسی است ©