امروز چهارشنبه ՝ 1396/06/29    ■ Wed, Sep 20, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۳۰ - ۱۲:۰۸
تطبیق مجاهدت‌های رزمندگان بر سیر و سلوک و برخی مقامات عرفانی در شعر دفاع مقدّس
 
وحدت مهدی (دانشجوی دکتری زبان و ادبیّات فارسی دانشگاه اراک)
امین رحیمی (دانشیار زبان و ادبیّات فارسی دانشگاه اراک) 
 
چکیده: آنچه دفاع مقدّس را از دیگر جنگ‌ها تمایز می‌بخشد تلفیق حماسه و عرفان و خلقِ «حماسۀ عرفانی» است. این مقاله بر آن است تا مجاهدت‌های رزمندگان دفاع مقدّس را، به روایت شاعران انقلاب اسلامی، با سیر‌ و‌ سلوک و برخی مقامات عرفانی تطبیق دهد و مشابهت‌های آن دو را تبیین و تحلیل کند. بررسی نشان می‌دهد مقوله‌هایی چون ریاضت و مجاهدت، زهد و ورع، رضا و تسلیم و...، که از خصیصه‌‌های اخلاقی رزمندگان دفاع مقدّس است، نه‌تنها به مراحل سیر و سلوک و مقامات عرفانی بی‌شباهت نیست، بلکه حماسه‌آفرینان ـ‌ به معنی واقعی‌ـ با نبرد علیه دشمن بیرونی و درونی خود، «حماسۀ عرفانی» را به شکل عملی محقَّق کرده‌اند. 
 
کلیدواژه‌ها: دفاع مقدّس، شعر انقلاب اسلامی، عرفان، مقامات عرفانی، حماسه، حماسۀ عرفانی.
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی