امروز چهارشنبه ՝ 1396/06/29    ■ Wed, Sep 20, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۳۰ - ۱۲:۰۶
بازنمایی وقایع دفاع مقدّس در داستان‌های کودکان و نوجوانان با استفاده از ظرفیّت‌های داستان‌مصوّر (کمیک‌استریپ)
 
راضیّه خوش‌ضمیر (دانشجوی دکتری زبان و ادبیّات فارسی دانشگاه گیلان) 
 
چکیده: هنر کمیک‌استریپ، که نوعی تصویرسازی برای روایت داستان است، ‌پل ارتباطیِ مؤثّری میان اثر و مخاطب به‌ویژه کودکان و نوجوانان است. نسل کودک و نوجوان از جمله قشرهای اجتماع هستند که هیچ تصویری از دوران دفاع مقدّس ندارند؛ ‌غیر از آنچه می‌شنوند، می‌خوانند یا تصاویر مستندِ آن را در رسانه‌ها مشاهده می‌کنند. به همین دلیل، لزوم پرداختن به این شیوه اهمّیّت بسزایی دارد. در این مقاله، با روشِ توصیفی‌ـ‌تحلیلی، به ظرفیّت‌های این نوع آثار به‌ویژه در بیان وقایع جنگ پرداخته و، همچنین، علل کم‌توجّهی به این آثار در کشورِ ما بررسی می‌شود. سپس، چند نمونه از آثار داستان‌مصوّر (کمیک‌استریپ) به‌ منظور شناخت این‌گونه آثار معرّفی می‌شود. 
 
کلیدواژه‌ها: ادبیات دفاع مقدّس، ادبیات کودک و نوجوان، داستان‌مصوّر (کمیک‌استریپ)، داستان ‌کودکان.
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی