امروز چهارشنبه ՝ 1396/06/29    ■ Wed, Sep 20, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۳۰ - ۱۲:۰۴
مفاهیم، نمادها و تلمیحات مشترک در اشعار شاعران انقلاب اسلامی با موضوع فلسطین
 
محمّد مرادی (استادیار زبان و ادبیّات فارسی دانشگاه شیراز) 
 
چکیده: دفاع از ستمدیدگان و ستایش مقاومت و پایداری آنان در برابر متجاوزان و ستمگران از درون‏مایه‏های اصلی ادبیّات انقلاب اسلامی است. یکی از زیرشاخه‌های این مفهومْ اشعاری است که در دفاع از مردم فلسطین و ستایش مبارزان با صهیونیزم در جهانِ عرب و ایران سروده شده است. مقبولیّت این‏ اشعار در ادبیات انقلاب اسلامی به اندازه‏ای بوده که تا کنون صدها شاعر به جنبه‏هایی از آن پرداخته‏اند؛ چنان‌که می‏توان آن را یکی از زیرجریان‏های شعر معاصر فارسی به شمار آورد. در این مقاله، با گوشۀ چشمی به فلسطینیات عربی، به روش تحلیل محتوا، بیش از 300 شعر از مجموعه‏اشعار و جُنگ‏ها، در قالب‏های غزل، مثنوی، سپید، نیمایی، قصیده، رباعی و... با موضوع فلسطین، از 180 شاعر فارسی‌زبان بررسی و مؤلّفه‏های غالبِ آن‏ها در چند دسته (مفاهیم، نمادها و تلمیحات مشترک) طبقه‏بندی شده است. از نتایج پژوهش حاضر این است که اگر فلسطین‌سروده‌های فارسی را ـ در دهۀ شصت تحت تأثیر شعرِ جنگ‌ـ حماسی و ایدئولوژیک و ذهنی و معنامحور بدانیم، در دهه‏های هفتاد و هشتاد، تحت تأثیر ترجمه‏ها و برگزاری جشنواره‏ها، به فضایی مرثیّه‏ای، انسان‏محور، عینی و شاعرانه نزدیک شده‏ است. 
 
کلیدواژه‌ها: شعر انقلاب اسلامی، شعر فلسطین، فلسطینیات، مفاهیم، نمادها، تلمیحات.
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی