امروز جمعه ՝ 1396/07/28    ■ Fri, Oct 20, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
واژه‌گزینی و کارکردهای چندگانۀ آن
دوشنبه، هفدهم مهرماه ۱۳۹۶، دکتر کریستین گالینسکی، اصطلاح‌شناس و رئیس مرکز بین‌المللی اصطلاح‌شناسی (اینفوترم) در فرهنگستان زبان و ادب فارسی سخنرانی خواهد کرد.

تبریک رئیس فرهنگستان به اعضای آکادمی علم‌های تاجیکستان
هم‌زمان با روز زبان دولتی در جمهوری تاجیکستان (۵ اکتبر/ ۱۳ مهر)، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با ارسال لوحی، انتخاب اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان را در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی تبریک گفت.

آغاز سومین دورۀ کارشناسی ارشد واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی
دوشنبه، سوم مهرماه ۱۳۹۶، سومین دورۀ کارشناسی ارشد رشتۀ واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی در پژوهشکدۀ مطالعات واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی آغاز شد.

پیام فرهنگستان به مناسبت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار
بیست‌وهفتم شهریورماه، روز شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت شاعر گران‌قدر، استاد سیّد محمدحسین شهریار را گرامی می‌داریم و این روز را به همۀ فارسی‌زبانان و دوستداران شعر فارسی تبریک می‌گوییم.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۱۶ - ۰۸:۳۹ نسخه قابل چاپ
همایش ملی نگاهی نو به زبان و ادب عامه
دومین همایش ملی «نگاهی نو به ادب عامه» به همت گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خلیج فارس بوشهر، در اسفندماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.
    محورهای این همایش که با حمایت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی برگزار می‌شود، عبارت‌اند از:
    ــ تعاریف و ویژگی‌ها، چارچوب‌ها، عناصر، گونه‌ها (شامل روش‌شناسی مطالعه و تحقیق در ادبیات عامه، نسبت و تعامل ادبیات رسمی و عامه، مخاطب‌شناسی و ادبیات عامه، تاریخچۀ پژوهش در ادبیات عامه)؛
    ــ نقد و بررسی ادبیات عامه (شامل ادبیات داستان عامه، شعرها و بومی‌سروده‌ها، بررسی زیبایی‌شناختی ادبیات عامه، ادبیات عامه و نقش آن در وحدت ملی، ادبیات عامه و اسطوره، ادبیات عامه و ادبیات کودک و نوجوان)؛
    ــ ادبیات عامه و مطالعات بینارشته‌ای (شامل ادبیات عامه و پویانمایی، ادبیات عامه و زبان‌شناسی، رابطه و نسبت هنرهای عامه با ادبیات عامه، ادبیات عامه و روان‌شناسی، ادبیات عامه و رسانه، ادبیات عامه و جامعه‌شناسی، مطالعات تطبیقی در ادبیات عامه)؛
    ــ محورهای ویژه (شامل معرفی و تحلیل اشعر شاعران و نویسندگان بوشهر و بررسی و تحلیل گویش‌ها تنوع زبانی در استان بوشهر، بررسی ادب عامه در استان بوشهر و...)
    علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را تا تاریخ ۳۰ آذرماه ۱۳۹۶ به دبیرخانۀ همایش، به نشانی: بوشهر، دانشگاه خلیج فارس، دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی، گروه زبان و ادبیات فارسی، ارسال کنند. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۰۷۷۳۱۲۲۲۱۰۴ و ۰۹۱۰۷۱۰۲۴۸۹ تماس بگیرند.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی