امروز سه‌شنبه ՝ 1397/03/29    ■ Tue, Jun 19, 2018     
جست‌و‌جو در وبگاه نسخه قابل چاپ

آخرين به روز رسانی ۱۳۸۹/۱۰/۲۸ - ۰۹:۲۱
نگاهی به دایرة‌المعارف ادبی جدید کیندلِر
 
دوشنبه، بیستم دی‌ماه، چهارمین جلسه از سلسله سخنرانی‌های اعضای هیئت علمی و پژوهشگران فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با عنوان «نگاهی به دایرة‌المعارف ادبی جدید کیندلِر»، با سخنرانی دکتر سعید رضوانی، پژوهشگر گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و با حضور دکتر محمد دبیرمقدم، استاد احمد سمیعی (گیلانی)، از اعضای پیوستهٔ فرهنگستان، و علاقه‌مندان به این بحث، در محل ساختمان مرکزی فرهنگستان برگزار شد.
    به گفتهٔ دکتر رضوانی، دایرة‌المعارف ادبی جدید کیندلر Kindlers NeuesLiteraturLexikon که طی سال‌های 1988 تا 1992 میلادی منتشر شده، در 20 جلد و مجموعاً 20568 صفحه، مجموعه‌ای کم‌نظیر درزمینهٔ ادبیات ملل است که ازلحاظ حجم تنها چند مجموعهٔ دیگر در جهان را می‌توان با آن مقایسه کرد. این دایرة‌المعارف برای کسانی که به اطلاعات اولیه‌ای دربارة آثار ادبیات جهان نیاز پیدا می‌کنند و برای کسانی که به تاریخ ادبیات ملل علاقه‌مند هستند، اثری ارزشمند است، اما شاید بیش از همه علاقه‌مندان به ادبیات تطبیقی بتوانند از آن فایده ببرند که از جمله می‌توان به مدخل‌هایی اشاره کرد که ردّ موضوع یا موتیفی معیّن را در تاریخ ادبیات اقوام و ملل مختلف دنبال می‌کنند.
    وی در ادامهٔ سخنان خود اضافه کرد: ادبیات فارسی و آثار نیز در دایرة‌المعارف کیندلر معرفی شده‌اند، البته نه به‌گونه‌ای که شایستهٔ قدر و قیمت و تاریخ طولانی این ادبیات باشد.
    وی در بخش‌های دیگر سخنرانی خود این دایرة‌المعارف را در چهار مبحث «اهداف اثر و روش تحقیق اختیارشده در آن»، «فرم یا ساختار برونی اثر»، «محتوای آن» و «ادبیات فارسی در دایرة‌المعارف کیندلر»، به‌اجمال معرفی و بررسی کرد.
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی