امروز شنبه ՝ 1396/05/28    ■ Sat, Aug 19, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
نشست مشترک انجمن صنفی ویراستاران با گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی
چهارشنبه، یازدهم مرداد ماه ۱۳۹۶، نشست مشترکی با حضور اعضای هیئت‌مدیرۀ انجمن صنفی ویراستاران در گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی برگزار شد. در این نشست بر همکاری‌های دوجانبۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و انجمن صنفی ویراستاران، در جهت بهره‌گیری اعضای انجمن صنفی از مصوبات فرهنگستان تأکید شد.

نقد و بررسی کتاب «صدسال دگر: دفتری از اشعار منتشرنشدۀ نیما یوشیج»
چهارشنبه، چهارم مردادماه ۱۳۹۶، نشست نقد و بررسی کتاب«صدسال دگر: دفتری از اشعار منتشرنشدۀ نیما یوشیج»، تصحیح دکتر سعید رضوانی و دکتر مهدی علیا‌ئی‌مقدم، با حضور کامیار عابدی، حسن میرعابدینی، مسعود جعفری و سعید رضوانی، در سرای اهل قلم، موسسۀ خانه‌کتاب برگزار شد.

برگزاری دوره‌های واژه‌گزینی برای دانش‌آموزان مدارس استعدادهای درخشان
به ‌درخواست مرکز آموزش مدارس استعدادهای درخشان و طی نشست‌های مشترک با گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی مقرر شد، با همکاری گروه واژه‌گزینی فرهنگستان، کارگاه‌های آموزشی واژه‌گزینی ویژۀ دانش‌آموزان پایۀ دهم این دسته از مدارس طراحی و اجرا شود. این کارگاه‌ها در چهار قطب کشور و به مدت ۱۶ ساعت به‌صورت نظری و عملی اجرا می‌شود و طی آن ...

پیام تسلیت دکتر حداد عادل به مناسبت درگذشت مدیا کاشیگر
شنبه، هفتم مردادماه ۱۳۹۶، مدیا کاشیگر، مترجم، نویسنده، شاعر و فعال فرهنگی، که به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان بستری بود، دار فانی را وداع گفت. به همین مناسبت دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در پیامی درگذشت وی را تسلیت گفت.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۱۵ - ۱۳:۰۷ نسخه قابل چاپ
چهارصد و پنجاه و هفتمین نشست شورا
تنظیم: شیرین عاصمی
دوشنبه، بیست و ششم تیرماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و هفتمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته و مدیران گروه‌های علمی فرهنگستان، به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد.
    اعلام تأثر فرهنگستان از درگذشت دکتر دادخدا سیم‌الدین، عضو پیوستۀ غیرایرانی (تاجیک) فرهنگستان، قرائت نامۀ تشکر دکتر احمد مهدوی دامغانی از اعضای شورای فرهنگستان به جهت انتخاب ایشان به‌عنوان عضو افتخاری فرهنگستان، گزارش دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان، از مراسم رونمایی جلد دوم فرهنگ جامع زبان فارسی و دورۀ کامل دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گزارش مراسم روز پاسداشت زبان فارسی و اظهار امیدواری برای هرچه با شکوه‌تر برگزار کردن این روز در سطح ملی و کشوری، گزارش جلسۀ شورای سیاست‌گذاری جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات، گزارش دورۀ کارشناسی ارشد واژه‌گزینی، گزارش دکتر دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان از مراسم روز پاسداشت زبان فارسی و روز بزرگداشت فردوسی و برنامه‌ریزی برای هرچه بهتر برگزار شدن این روز در سال آینده، گزارش جلسه‌های معاونین علمی و پژوهشی فرهنگستان‌ها و مصوّبات آن جلسه‌ها، تبریک به دکتر نصرالله پورجوادی، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به جهت انتشار کتاب کرشمۀ عشق، تبریک به استاد هوشنگ مرادی‌کرمانی، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به جهت انتشار ترجمۀ کتاب خمره به زبان عربی، دعوت از اعضای شورا برای شرکت در مراسم بزرگداشت حسن لاهوتی، در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، پیشنهاد دکتر نصرالله پورجوادی، عضو پیوستۀ فرهنگستان، دربارۀ طرح مسائلی همچون استانداردسازی خط لاتین برای خط فارسی و زبان فارسی در اینترنت در جلسه‌های شورای فرهنگستان، و معرفی انتشارات فرهنگستان از مباحث پیش از دستور این نشست بود.
    در این نشست که با حضور آقایان مهندس تولّایی، مهندس جودکی، مهندس محمودی، مهندس کرمانی، و خانم مهندس تاجیک و خانم فرزانه سخایی، پژوهشگر گروه واژه‌گزینی، برگزار شد، آقایان تولایی و محمودی دربارۀ خودکارسازی اداری فرهنگستان، نیازها، برنامه‌ریزی، اولویت‌ها، نرم‌افزارهای درخواستی گروه‌های فرهنگستان و راهکارها و روش‌های انجام‌یافته در این خصوص، برای اعضای شورای فرهنگستان توضیحاتی ارائه کردند.
    فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ماه‌های مرداد و شهریور جلسه‌ای نخواهد داشت.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی