امروز چهارشنبه ՝ 1396/09/22    ■ Wed, Dec 13, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
پیام تسلیت دکتر حداد عادل به مناسبت درگذشت حبیب‌الله چایچیان
پنجشنبه، نهم آذرماه ۱۳۹۶، حبیب‌الله چایچیان، پیش‌کسوت شعر آئینی و مرثیه‌سرای اهل بیت(ع) درگذشت. به همین مناسبت دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در پیامی درگذشت وی را تسلیت گفت. متن پیام مذکور بدین شرح است:

نامۀ دکتر گالینسکی به فرهنگستان زبان و ادب فارسی
چندی پیش پژوهشکدۀ مطالعات واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی دورۀ آموزشی بیست‌ساعته‌ای را با عنوان «اصطلاح‌شناسی‌ کاربردی» با تدریس دکتر کریستین گالینسکی، اصطلاح‌شناس سرشناس و مدیر مؤسسۀ اینفوترم، و معاون ایشان خانم استلا خیرالدو پرز، در محل فرهنگستان برگزار کرد.

معرفی دکتر محمدجعفر یاحقی به‌عنوان دانشمند برگزیدۀ کشور
سه‌شنبه، سی‌ام آبان‌ماه ۱۳۹۶، پنجاه و پنجمین همایش ملی اعطای جایزۀ موقوفۀ بنیاد فرهنگی البرز در تالار همایش‌های سورۀ تهران برگزار شد. در این همایش دکتر محمدجعفر یاحقی، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد، به پیشنهاد بنیاد ملی نخبگان كشور، لوح و نشان و جایزۀ دانشمند برگزیدۀ كشور را از بنیاد فرهن ...

نشست مشترک دانشگاه پیام‌نور و فرهنگستان در زمینۀ گویش‌های ایرانی
دوشنبه، بیست و ‌دوم آبان‌ماه ۱۳۹۶، فرهنگستان زبان و ادب فارسی میزبان مسئولان و استادان دانشگاه پیام‌نور تهران بود.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۱۵ - ۱۳:۰۷ نسخه قابل چاپ
چهارصد و پنجاه و هفتمین نشست شورا
تنظیم: شیرین عاصمی
دوشنبه، بیست و ششم تیرماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و هفتمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته و مدیران گروه‌های علمی فرهنگستان، به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد.
    اعلام تأثر فرهنگستان از درگذشت دکتر دادخدا سیم‌الدین، عضو پیوستۀ غیرایرانی (تاجیک) فرهنگستان، قرائت نامۀ تشکر دکتر احمد مهدوی دامغانی از اعضای شورای فرهنگستان به جهت انتخاب ایشان به‌عنوان عضو افتخاری فرهنگستان، گزارش دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان، از مراسم رونمایی جلد دوم فرهنگ جامع زبان فارسی و دورۀ کامل دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گزارش مراسم روز پاسداشت زبان فارسی و اظهار امیدواری برای هرچه با شکوه‌تر برگزار کردن این روز در سطح ملی و کشوری، گزارش جلسۀ شورای سیاست‌گذاری جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات، گزارش دورۀ کارشناسی ارشد واژه‌گزینی، گزارش دکتر دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان از مراسم روز پاسداشت زبان فارسی و روز بزرگداشت فردوسی و برنامه‌ریزی برای هرچه بهتر برگزار شدن این روز در سال آینده، گزارش جلسه‌های معاونین علمی و پژوهشی فرهنگستان‌ها و مصوّبات آن جلسه‌ها، تبریک به دکتر نصرالله پورجوادی، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به جهت انتشار کتاب کرشمۀ عشق، تبریک به استاد هوشنگ مرادی‌کرمانی، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به جهت انتشار ترجمۀ کتاب خمره به زبان عربی، دعوت از اعضای شورا برای شرکت در مراسم بزرگداشت حسن لاهوتی، در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، پیشنهاد دکتر نصرالله پورجوادی، عضو پیوستۀ فرهنگستان، دربارۀ طرح مسائلی همچون استانداردسازی خط لاتین برای خط فارسی و زبان فارسی در اینترنت در جلسه‌های شورای فرهنگستان، و معرفی انتشارات فرهنگستان از مباحث پیش از دستور این نشست بود.
    در این نشست که با حضور آقایان مهندس تولّایی، مهندس جودکی، مهندس محمودی، مهندس کرمانی، و خانم مهندس تاجیک و خانم فرزانه سخایی، پژوهشگر گروه واژه‌گزینی، برگزار شد، آقایان تولایی و محمودی دربارۀ خودکارسازی اداری فرهنگستان، نیازها، برنامه‌ریزی، اولویت‌ها، نرم‌افزارهای درخواستی گروه‌های فرهنگستان و راهکارها و روش‌های انجام‌یافته در این خصوص، برای اعضای شورای فرهنگستان توضیحاتی ارائه کردند.
    فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ماه‌های مرداد و شهریور جلسه‌ای نخواهد داشت.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی