امروز جمعه ՝ 1396/07/28    ■ Fri, Oct 20, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
واژه‌گزینی و کارکردهای چندگانۀ آن
دوشنبه، هفدهم مهرماه ۱۳۹۶، دکتر کریستین گالینسکی، اصطلاح‌شناس و رئیس مرکز بین‌المللی اصطلاح‌شناسی (اینفوترم) در فرهنگستان زبان و ادب فارسی سخنرانی خواهد کرد.

تبریک رئیس فرهنگستان به اعضای آکادمی علم‌های تاجیکستان
هم‌زمان با روز زبان دولتی در جمهوری تاجیکستان (۵ اکتبر/ ۱۳ مهر)، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با ارسال لوحی، انتخاب اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان را در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی تبریک گفت.

آغاز سومین دورۀ کارشناسی ارشد واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی
دوشنبه، سوم مهرماه ۱۳۹۶، سومین دورۀ کارشناسی ارشد رشتۀ واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی در پژوهشکدۀ مطالعات واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی آغاز شد.

پیام فرهنگستان به مناسبت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار
بیست‌وهفتم شهریورماه، روز شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت شاعر گران‌قدر، استاد سیّد محمدحسین شهریار را گرامی می‌داریم و این روز را به همۀ فارسی‌زبانان و دوستداران شعر فارسی تبریک می‌گوییم.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۹ - ۱۳:۰۸ نسخه قابل چاپ
دومین همایش آموزش زبان و ادبیات فارسی
 چهارشنبه، بیست و یکم تیرماه ۱۳۹۶، دومین همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی، در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، با حضور استادان و پژوهشگران داخلی و خارجی برگزار شد.
    اولین دورۀ این همایش، به ابتکار انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، در دانشگاه تربیت مدرس انجام شد. در همایش امسال بیست سخنران در سه نشست تخصصیِ بررسی منابع آموزش زبان فارسی، روش های آموزش زبان و ادبیات فارسی و نقد و ارزیابی فرایندهای آموزش زبان و ادبیات، پژوهش‌های خود را ارائه كردند.
    در این همایش دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، دربارۀ وضعیت قبولی شركت‌كنندگان کنکور سراسری در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی سخنرانی کرد. گزارش کامل این پژوهش در خبرنامة شمارة ۳۵ گروه آموزش آمده است.
    دکتر مریم دانشگر نیز به موضوع «بررسی وضعیت مهارت‌های زبانی و ادبی دانش‌آموزان در پایان دورۀ متوسطه» پرداخت.
    همچنین روز پنجشنبه، بیست و دوم تیرماه، آقایان دکتر حسن ذوالفقاری، دکتر بهروز محمودی بختیاری و دكتر رضا پیش‌قدم، سه کارگاه‌ آموزشی را برگزار کردند.
    در پایان این گردهمایی، دکتر احسان قبول، دبیر همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی، بیانیۀ همایش را قرائت كرد. در این بیانیه بر اهمیت و ضرورت آموزش زبان فارسی و گسترش آن در کشور، همسویی نهادهای موازی در آموزش و همکاری آنان، و دخالت نکردن نهادهای غیر علمی و دانشگاهی در امور مربوط به آموزش زبان و ادبیات فارسی تأکید شده بود.
    همچنین به ابتکار مرکز آموزش فردوسی اولین نشست رؤسای مراکز آموزشی با حضور یازده مرکز و معاون بین‌الملل وزارت علوم، آقای دکتر سالار آملی و مدیران کل مربوط، تشکیل شد. در این نشست هریک از رؤسای مراکز گزارشی از فعالیت‌ها و دانش‌آموختگان خود ارائه دادند و برنامه‌های مربوط به وزارت علوم، ازجمله آزمون «سامفا»، تشریح شد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی