امروز شنبه ՝ 1396/05/28    ■ Sat, Aug 19, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
نشست مشترک انجمن صنفی ویراستاران با گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی
چهارشنبه، یازدهم مرداد ماه ۱۳۹۶، نشست مشترکی با حضور اعضای هیئت‌مدیرۀ انجمن صنفی ویراستاران در گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی برگزار شد. در این نشست بر همکاری‌های دوجانبۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و انجمن صنفی ویراستاران، در جهت بهره‌گیری اعضای انجمن صنفی از مصوبات فرهنگستان تأکید شد.

نقد و بررسی کتاب «صدسال دگر: دفتری از اشعار منتشرنشدۀ نیما یوشیج»
چهارشنبه، چهارم مردادماه ۱۳۹۶، نشست نقد و بررسی کتاب«صدسال دگر: دفتری از اشعار منتشرنشدۀ نیما یوشیج»، تصحیح دکتر سعید رضوانی و دکتر مهدی علیا‌ئی‌مقدم، با حضور کامیار عابدی، حسن میرعابدینی، مسعود جعفری و سعید رضوانی، در سرای اهل قلم، موسسۀ خانه‌کتاب برگزار شد.

برگزاری دوره‌های واژه‌گزینی برای دانش‌آموزان مدارس استعدادهای درخشان
به ‌درخواست مرکز آموزش مدارس استعدادهای درخشان و طی نشست‌های مشترک با گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی مقرر شد، با همکاری گروه واژه‌گزینی فرهنگستان، کارگاه‌های آموزشی واژه‌گزینی ویژۀ دانش‌آموزان پایۀ دهم این دسته از مدارس طراحی و اجرا شود. این کارگاه‌ها در چهار قطب کشور و به مدت ۱۶ ساعت به‌صورت نظری و عملی اجرا می‌شود و طی آن ...

پیام تسلیت دکتر حداد عادل به مناسبت درگذشت مدیا کاشیگر
شنبه، هفتم مردادماه ۱۳۹۶، مدیا کاشیگر، مترجم، نویسنده، شاعر و فعال فرهنگی، که به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان بستری بود، دار فانی را وداع گفت. به همین مناسبت دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در پیامی درگذشت وی را تسلیت گفت.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۹ - ۱۳:۰۸ نسخه قابل چاپ
دومین همایش آموزش زبان و ادبیات فارسی
 چهارشنبه، بیست و یکم تیرماه ۱۳۹۶، دومین همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی، در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، با حضور استادان و پژوهشگران داخلی و خارجی برگزار شد.
    اولین دورۀ این همایش، به ابتکار انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، در دانشگاه تربیت مدرس انجام شد. در همایش امسال بیست سخنران در سه نشست تخصصیِ بررسی منابع آموزش زبان فارسی، روش های آموزش زبان و ادبیات فارسی و نقد و ارزیابی فرایندهای آموزش زبان و ادبیات، پژوهش‌های خود را ارائه كردند.
    در این همایش دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، دربارۀ وضعیت قبولی شركت‌كنندگان کنکور سراسری در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی سخنرانی کرد. گزارش کامل این پژوهش در خبرنامة شمارة ۳۵ گروه آموزش آمده است.
    دکتر مریم دانشگر نیز به موضوع «بررسی وضعیت مهارت‌های زبانی و ادبی دانش‌آموزان در پایان دورۀ متوسطه» پرداخت.
    همچنین روز پنجشنبه، بیست و دوم تیرماه، آقایان دکتر حسن ذوالفقاری، دکتر بهروز محمودی بختیاری و دكتر رضا پیش‌قدم، سه کارگاه‌ آموزشی را برگزار کردند.
    در پایان این گردهمایی، دکتر احسان قبول، دبیر همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی، بیانیۀ همایش را قرائت كرد. در این بیانیه بر اهمیت و ضرورت آموزش زبان فارسی و گسترش آن در کشور، همسویی نهادهای موازی در آموزش و همکاری آنان، و دخالت نکردن نهادهای غیر علمی و دانشگاهی در امور مربوط به آموزش زبان و ادبیات فارسی تأکید شده بود.
    همچنین به ابتکار مرکز آموزش فردوسی اولین نشست رؤسای مراکز آموزشی با حضور یازده مرکز و معاون بین‌الملل وزارت علوم، آقای دکتر سالار آملی و مدیران کل مربوط، تشکیل شد. در این نشست هریک از رؤسای مراکز گزارشی از فعالیت‌ها و دانش‌آموختگان خود ارائه دادند و برنامه‌های مربوط به وزارت علوم، ازجمله آزمون «سامفا»، تشریح شد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی