امروز چهارشنبه ՝ 1396/09/22    ■ Wed, Dec 13, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
پیام تسلیت دکتر حداد عادل به مناسبت درگذشت حبیب‌الله چایچیان
پنجشنبه، نهم آذرماه ۱۳۹۶، حبیب‌الله چایچیان، پیش‌کسوت شعر آئینی و مرثیه‌سرای اهل بیت(ع) درگذشت. به همین مناسبت دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در پیامی درگذشت وی را تسلیت گفت. متن پیام مذکور بدین شرح است:

نامۀ دکتر گالینسکی به فرهنگستان زبان و ادب فارسی
چندی پیش پژوهشکدۀ مطالعات واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی دورۀ آموزشی بیست‌ساعته‌ای را با عنوان «اصطلاح‌شناسی‌ کاربردی» با تدریس دکتر کریستین گالینسکی، اصطلاح‌شناس سرشناس و مدیر مؤسسۀ اینفوترم، و معاون ایشان خانم استلا خیرالدو پرز، در محل فرهنگستان برگزار کرد.

معرفی دکتر محمدجعفر یاحقی به‌عنوان دانشمند برگزیدۀ کشور
سه‌شنبه، سی‌ام آبان‌ماه ۱۳۹۶، پنجاه و پنجمین همایش ملی اعطای جایزۀ موقوفۀ بنیاد فرهنگی البرز در تالار همایش‌های سورۀ تهران برگزار شد. در این همایش دکتر محمدجعفر یاحقی، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد، به پیشنهاد بنیاد ملی نخبگان كشور، لوح و نشان و جایزۀ دانشمند برگزیدۀ كشور را از بنیاد فرهن ...

نشست مشترک دانشگاه پیام‌نور و فرهنگستان در زمینۀ گویش‌های ایرانی
دوشنبه، بیست و ‌دوم آبان‌ماه ۱۳۹۶، فرهنگستان زبان و ادب فارسی میزبان مسئولان و استادان دانشگاه پیام‌نور تهران بود.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۹ - ۱۳:۰۸ نسخه قابل چاپ
دومین همایش آموزش زبان و ادبیات فارسی
 چهارشنبه، بیست و یکم تیرماه ۱۳۹۶، دومین همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی، در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، با حضور استادان و پژوهشگران داخلی و خارجی برگزار شد.
    اولین دورۀ این همایش، به ابتکار انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، در دانشگاه تربیت مدرس انجام شد. در همایش امسال بیست سخنران در سه نشست تخصصیِ بررسی منابع آموزش زبان فارسی، روش های آموزش زبان و ادبیات فارسی و نقد و ارزیابی فرایندهای آموزش زبان و ادبیات، پژوهش‌های خود را ارائه كردند.
    در این همایش دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، دربارۀ وضعیت قبولی شركت‌كنندگان کنکور سراسری در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی سخنرانی کرد. گزارش کامل این پژوهش در خبرنامة شمارة ۳۵ گروه آموزش آمده است.
    دکتر مریم دانشگر نیز به موضوع «بررسی وضعیت مهارت‌های زبانی و ادبی دانش‌آموزان در پایان دورۀ متوسطه» پرداخت.
    همچنین روز پنجشنبه، بیست و دوم تیرماه، آقایان دکتر حسن ذوالفقاری، دکتر بهروز محمودی بختیاری و دكتر رضا پیش‌قدم، سه کارگاه‌ آموزشی را برگزار کردند.
    در پایان این گردهمایی، دکتر احسان قبول، دبیر همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی، بیانیۀ همایش را قرائت كرد. در این بیانیه بر اهمیت و ضرورت آموزش زبان فارسی و گسترش آن در کشور، همسویی نهادهای موازی در آموزش و همکاری آنان، و دخالت نکردن نهادهای غیر علمی و دانشگاهی در امور مربوط به آموزش زبان و ادبیات فارسی تأکید شده بود.
    همچنین به ابتکار مرکز آموزش فردوسی اولین نشست رؤسای مراکز آموزشی با حضور یازده مرکز و معاون بین‌الملل وزارت علوم، آقای دکتر سالار آملی و مدیران کل مربوط، تشکیل شد. در این نشست هریک از رؤسای مراکز گزارشی از فعالیت‌ها و دانش‌آموختگان خود ارائه دادند و برنامه‌های مربوط به وزارت علوم، ازجمله آزمون «سامفا»، تشریح شد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی