امروز سه‌شنبه ՝ 1397/03/29    ■ Tue, Jun 19, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۹ - ۱۳:۰۸ نسخه قابل چاپ
دومین همایش آموزش زبان و ادبیات فارسی
 چهارشنبه، بیست و یکم تیرماه ۱۳۹۶، دومین همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی، در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، با حضور استادان و پژوهشگران داخلی و خارجی برگزار شد.
    اولین دورۀ این همایش، به ابتکار انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، در دانشگاه تربیت مدرس انجام شد. در همایش امسال بیست سخنران در سه نشست تخصصیِ بررسی منابع آموزش زبان فارسی، روش های آموزش زبان و ادبیات فارسی و نقد و ارزیابی فرایندهای آموزش زبان و ادبیات، پژوهش‌های خود را ارائه كردند.
    در این همایش دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، دربارۀ وضعیت قبولی شركت‌كنندگان کنکور سراسری در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی سخنرانی کرد. گزارش کامل این پژوهش در خبرنامة شمارة ۳۵ گروه آموزش آمده است.
    دکتر مریم دانشگر نیز به موضوع «بررسی وضعیت مهارت‌های زبانی و ادبی دانش‌آموزان در پایان دورۀ متوسطه» پرداخت.
    همچنین روز پنجشنبه، بیست و دوم تیرماه، آقایان دکتر حسن ذوالفقاری، دکتر بهروز محمودی بختیاری و دكتر رضا پیش‌قدم، سه کارگاه‌ آموزشی را برگزار کردند.
    در پایان این گردهمایی، دکتر احسان قبول، دبیر همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی، بیانیۀ همایش را قرائت كرد. در این بیانیه بر اهمیت و ضرورت آموزش زبان فارسی و گسترش آن در کشور، همسویی نهادهای موازی در آموزش و همکاری آنان، و دخالت نکردن نهادهای غیر علمی و دانشگاهی در امور مربوط به آموزش زبان و ادبیات فارسی تأکید شده بود.
    همچنین به ابتکار مرکز آموزش فردوسی اولین نشست رؤسای مراکز آموزشی با حضور یازده مرکز و معاون بین‌الملل وزارت علوم، آقای دکتر سالار آملی و مدیران کل مربوط، تشکیل شد. در این نشست هریک از رؤسای مراکز گزارشی از فعالیت‌ها و دانش‌آموختگان خود ارائه دادند و برنامه‌های مربوط به وزارت علوم، ازجمله آزمون «سامفا»، تشریح شد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی