امروز چهارشنبه ՝ 1397/06/28    ■ Wed, Sep 19, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۱۱/۷ - ۱۲:۵۷ نسخه قابل چاپ
کارگاه آموزشی رؤسای انجمن‌های علمی سرگروه‌های آموزشی زبان و ادبیات فارسی
 
دوشنبه،بیست و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، سرگروه‌های آموزشی و رؤسای انجمن‌های علمی درس زبان و ادبیات فارسی سراسر کشور، با حضور در فرهنگستان، ضمن بازدید از کتابخانۀ فرهنگستان و نمایشگاه کتاب‌های درسی، در کارگاه واژه‌گزینی شرکت کردند.
    در ابتدای برنامه دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی، توضیحاتی را دربارۀ گروه‌های فرهنگستان ارائه کرد و سپس خانم میترا محبیان، کتابدار مسئول، دربارۀ کتاب‌های موجود در فرهنگستان و چگونگی جمع‌آوری مجموعه‌های نفیس کتاب‌های خطی و چاپ‌های سنگی و تاریخچۀ تأسیس کتابخانه به‌تفصیل شرح داد. پس از آن میهمانان فرهنگستان قسمت‌های مختلف کتابخانه را، ازجمله بخش نگهداری نسخ خطی، بازدید کردند.
    در ادامه سرگروه‌های آموزشی و رؤسای انجمن‌های علمی درس زبان و ادبیات فارسی در دورۀ واژه‌گزینی که در سالن شورای فرهنگستان برگزار شد شرکت جستند. در این دوره دکتر رضا عطاریان دربارۀ تاریخچۀ واژه‌گزینی و دوره‌های مختلف آن توضیحاتی ارائه کرد.
    پس از آن خانم نسرین پرویزی، معاون گروه واژه‌گزینی،دربارۀ کارگروه‌های واژه‌گزینی و شوراهای هماهنگی، گردش کار در گروه واژه‌گزینی و جمع‌آوری اطلاعات مختلفی که برای هر واژه در کاربرگه‌های مخصوص آورده می‌شود توضیح داد.
در ادامۀ این نشست دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دربارۀ وظایف متنوع فرهنگستان به‌تفصیل سخن گفت.
    در پایان دکتر ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی، ضمن تشریح فعالیت‌های گروه، گزارش جامعی از ارزشیابی‌های کنکور سراسری و طرح ارزشیابی مهارت‌های زبانی و ادبی ارائه کرد که این گزارش نشان‌دهندۀ وضعیت بسیار بد مهارت‌های دانش‌آموزان در این درس بود.
    پس از ارائۀ این گزارش و پایان کارگاه آموزشی، رؤسای انجمن‌های علمی درس زبان و ادبیات فارسی و سرگروه‌های آموزشی به بازدید کتابخانۀ ملی و باغ کتاب رفتند.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی