امروز چهارشنبه ՝ 1397/06/28    ■ Wed, Sep 19, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ - ۱۴:۱۲ نسخه قابل چاپ
دیوان سید حسن غزنوی، نویافته‌ها و تصحیح مجدد
 
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی، نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی کرد.
    در ابتدای این مراسم دکتر محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان، ضمن معرفی کوتاه دکتر بگ‌جانی و موضوع سخنرانی وی، از ایشان درخواست کرد که سخنرانی خود را ارائه کند.
    دکتر عباس بگ‌جانی در ابتدای سخنان خود اظهار کرد: سید حسن غزنوی (م ۵۵۶ق) از شاعران توانمند زبان و ادب فارسی است که دیوان او نخستین بار در سال ۱۳۲۸ش. به همّت محمدتقی مدرس رضوی، منتشر شد. استاد در آن روزگار در حدّ مقدورات خود تلاش کرد متنی صحیح از دیوان سید حسن به دست دهد، اما به‌سبب متأخر بودن نسخه‌ها و اغلاط و تصحيف‌هاي آن‌ها، ابهامات و اشكالاتی به چاپ ايشان راه يافت.
    وی با برشمردن حوزه‌هایی که این اشکالات در آن‌ها راه یافته است افزود: این اشکالات در چند حوزه قابل بررسی است: شیوۀ تصحیح (مشخص نبودن نسخۀ اساس و شیوۀ استفاده از سایر نسخه‌ها، مشخص ‌نبودن منبع برخی ابیات و اشعار، ناقص ‌بودن نسخه‌ها)؛ نسخه‌بدل‌ها (ذکر نسخه‌بدل‌ها بدون رمز نسخه، عرضۀ ناقص نسخه‌بدل‌ها، ترجیح بی‌دلیل حاشیه بر متن، یکسانی حاشیه و متن)؛ صورت‌ها و ضبط‌های نادرست؛ افتادگی‌ها (اشعار، ابیات)؛ اشکالات کلّی (تکرار ابیات و اشعار، غلط‌های چاپی، نداشتن تعلیقات و نقص در نمایه‌های پایانی).
    وی در ادامه افزود: نگارنده با آگاهی از این مسائل، از چند سال پیش سرگرم تصحیح علمی و انتقادی این متن بوده و کوشیده است تا حدّ امکان نواقص و اشکالات مذکور را رفع کند. برای نیل به این مقصود و یافتن نسخه‌هایی موثق از دیوان این شاعر ارجمند، افزون‌بر کتابخانه‌های داخلی، در کتابخانه‌های کشورهای دیگر نیز جست‌وجوها کرده‌ و دست‌نوشته‌هایی از کتابخانه‌های انگلیس و ترکیه به دست آورده است که بسیاری از کاستی‌های طبع مدرس را برطرف می‌کنند. گذشته از این‌ها، نتیجۀ تحقیقات خود را در باب شعر و شخصیت و ممدوحان سید حسن غزنوی در مقدمه‌ای عرضه نموده و نیز تعلیقات مفصّل و انواع نمایه‌هایی که مستلزم متن‌های این‌چنینی است به پایان متن افزوده است.
    هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی با حضور شماری از اعضای پیوسته و وابستۀ فرهنگستان، از جمله دکتر محمد دبیرمقدم، دکتر علی‌اشرف صادقی، دکتر بدرالزمان قریب، دکتر محمود عابدی، دکتر مسعود جعفری، و همچنین برخی از اعضای هیئت علمی، مدیران و پژوهشگران فرهنگستان زبان و ادب فارسی و علاقه‌مندان برگزار شد.
 
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی