امروز چهارشنبه ՝ 1396/09/22    ■ Wed, Dec 13, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
پیام تسلیت دکتر حداد عادل به مناسبت درگذشت حبیب‌الله چایچیان
پنجشنبه، نهم آذرماه ۱۳۹۶، حبیب‌الله چایچیان، پیش‌کسوت شعر آئینی و مرثیه‌سرای اهل بیت(ع) درگذشت. به همین مناسبت دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در پیامی درگذشت وی را تسلیت گفت. متن پیام مذکور بدین شرح است:

نامۀ دکتر گالینسکی به فرهنگستان زبان و ادب فارسی
چندی پیش پژوهشکدۀ مطالعات واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی دورۀ آموزشی بیست‌ساعته‌ای را با عنوان «اصطلاح‌شناسی‌ کاربردی» با تدریس دکتر کریستین گالینسکی، اصطلاح‌شناس سرشناس و مدیر مؤسسۀ اینفوترم، و معاون ایشان خانم استلا خیرالدو پرز، در محل فرهنگستان برگزار کرد.

معرفی دکتر محمدجعفر یاحقی به‌عنوان دانشمند برگزیدۀ کشور
سه‌شنبه، سی‌ام آبان‌ماه ۱۳۹۶، پنجاه و پنجمین همایش ملی اعطای جایزۀ موقوفۀ بنیاد فرهنگی البرز در تالار همایش‌های سورۀ تهران برگزار شد. در این همایش دکتر محمدجعفر یاحقی، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد، به پیشنهاد بنیاد ملی نخبگان كشور، لوح و نشان و جایزۀ دانشمند برگزیدۀ كشور را از بنیاد فرهن ...

نشست مشترک دانشگاه پیام‌نور و فرهنگستان در زمینۀ گویش‌های ایرانی
دوشنبه، بیست و ‌دوم آبان‌ماه ۱۳۹۶، فرهنگستان زبان و ادب فارسی میزبان مسئولان و استادان دانشگاه پیام‌نور تهران بود.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۴:۴۴ نسخه قابل چاپ
پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
 
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژرف‌اندیشی در پژوهش‌های فرهنگی و علمی و ادبی، و تأکید بر تقویت زبان فارسی به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم و اثرگذار در وحدت ملی و یکپارچگی ایران از اهداف اصلی این همایش بین‌المللی بود.
    دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نیز در پیامی، ضمن تبریک به اعضای انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی و مسئولان دانشگاه رازی، نکاتی را دربارۀ زبان و ادبیات فارسی و فرهنگستان یادآوری کرد. آنچه در پی می‌آید متن کامل پیام دکتر غلامعلی حدّاد عادل به دوازدهمین همایش بین‌المللی ترویج زبان و ادبیات فارسی است.
 
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
فرصت برپایی گردهمایی سالانۀ انجمن ترویج زبان و ادب فارسی را مغتنم می‌شمارم تا سلام و سپاس خود را به محضر اعضای محترم این انجمن و استادان و ادیبان ارجمند شرکت‌کننده در این گردهمایی تقدیم کنم و از دانشگاه رازی کرمانشاه نیز به سبب میزبانی این گردهمایی سپاسگزاری می‌نمایم.
    ترویج زبان و ادب فارسی، در جمهوری اسلامی، یک وظیفۀ ملی در جهت تقویت هویت ملی ایرانیان است و تلاشی والا و ستودنی به شمار می‌آید. این وظیفه، به نحو عام، بر دوش همۀ ایرانیان و، به نحو خاص، وظیفۀ استادان زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌هاست. انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، چنان‌که از نام آن دانسته می‌شود، می‌تواند نقش مؤثری در تحقق این امر و تأمین این مقصود داشته باشد و گردهمایی‌های سالانه نیز مجالی به دست می‌دهد تا استادان حاضر در این‌گونه اجتماعات علمی دغدغه‌ها و راه‌حل‌های مورد نظر را مطرح سازند و اندیشه‌های خود را پس از مشورت با دیگران به مرحلۀ عمل نزدیک سازند.
    این‌جانب پیشنهاد می‌کند انجمن، در گردهمایی‌های سالانۀ خود، هر ساله موضوع و مسئلۀ معیّنی را به بحث و بررسی بگذارد و از استادان شرکت‌کننده بخواهد تا مقالات خود را صرفاً در باب همان موضوع بنگارند. این پیشنهاد مبتنی بر این فرض است که قبلاً چنین تدبیری اندیشیده نشده باشد. نکتۀ دیگری که ذکر آن را مفید می‌داند این است که جا دارد استادان محترم، در حفظ پیوند میان سنت و نوآوری و ایجاد توازن میان این دو جنبه، عنایت خاصی داشته باشند تا پیشرفتی مبتنی بر اصول و مبانی در عرصۀ زبان و ادب فارسی از رهگذر مقالات پژوهشی استادان و پایان‌نامه‌های دانشجویان این رشته عاید کشور شود. اکنون که مدیریت انجمن بر عهدۀ استاد محترم جناب آقای دکتر میرباقری نهاده شده، بر خود واجب می‌دانم این مسئولیت را به ایشان تبریک بگویم و از نیم قرن، بل افزون‌تر، تلاش و همت استاد محترم جناب آقای دکتر مهدی محقق، عضو پیوستۀ محترم فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در تأسیس و ادارۀ این انجمن یاد کنم و از ایشان تقدیر کنم. برای استاد محقق دوام سلامت و طول عمر و برای ریاست جدید انجمن توفیق آرزو می‌کنم.
غلامعلی حداد عادل
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی
 
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی