امروز سه‌شنبه ՝ 1396/11/03    ■ Tue, Jan 23, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
دیوان سید حسن غزنوی، نویافته‌ها و تصحیح مجدد
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی، نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی کرد.

نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
چهارشنبه، بیستم‌ دی‌ماه ۱۳۹۶، نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در محل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این جلسه پس از ارائۀ گزارش مختصری از روال برگزاری پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در سال گذشته، اعضای کارگروه به بررسی برگۀ ارزیابی داوران جایزه پرداختند.

استاد اسماعیل سعادت و دکتر حسین معصومی همدانی، برگزیدگان جشنوارۀ فارابی
یکشنبه، بیست‌وچهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم اختتامیۀ نهمین جشنوارۀ بین‌المللی فارابی با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در محل اجلاس سران برگزار شد.

هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان برگزار می‌شود
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی: نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی خواهد کرد.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۹/۲۶ - ۰۹:۲۹ نسخه قابل چاپ
نشست مشترک دانشگاه پیام‌نور و فرهنگستان
در زمینۀ گویش‌های ایرانی
 
دوشنبه، بیست و ‌دوم آبان‌ماه ۱۳۹۶، فرهنگستان زبان و ادب فارسی میزبان مسئولان و استادان دانشگاه پیام‌نور تهران بود. در این نشست که در پی امضای تفاهم‌نامۀ همکاری میان فرهنگستان و دانشگاه پیام‌نور و با حضور مدیر و معاون گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی فرهنگستان برگزار شد طرفین دربارۀ حوزه‌های همکاری مشترک در زمینه گویش‌های ایران گفت‌وگو کردند.
    از دانشگاه پیام‌نور دکتر محمدعلی کریمی،‌ معاون فناوری و پژوهش دانشگاه پیام‌نور، دکتر علی کریمی فیروزجائی، رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی، دکتر بهمن زندی، رئیس پژوهشکدۀ آموزش باز و از راه دور، دکتر بلقیس روشن، عضو هیئت علمی دانشگاه و دکتر فاطمه جمالی، سردبیر نشریۀ دانشگاه پیام‌نور در این نشست مشترک شرکت کرده بودند. همچنین ازطرف فرهنگستان زبان و ادب فارسی دکتر محمدرضا نصیری، عضو وابسته و دبیر فرهنگستان، دکتر محمدتقی راشدمحصل، مدیر گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی، و خانم جمیله حسن‌زاده، معاون گروه، در این جلسه حضور داشتند.
    در ابتدای این نشست دکتر راشد محصل، ضمن معرفی گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی، به فعالیت‌های این گروه اشاره کرد و به ذکر سابقۀ پژوهش‌های صورت‌گرفته در زمینۀ گردآوری و ثبت و ضبط گویش‌های محلی در ایران پرداخت.
پس از آن حاضران در جلسه دربارۀ زمینه‌های همکاری مشترک میان فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دانشگاه پیام‌نور در این حوزه گفت‌‌وگو وتبادل‌نظر کردند.
    ازجملۀ مباحث طرح‌شده در این نشست اشاره به امکانات موجود در دانشگاه پیام‌نور جهت پیشبرد این همکاری و همچنین پیشنهادهای حاضران در این زمینه بود.
    از مهم‌ترین مباحث جلسه تأکید و چاره‌اندیشی طرفین بر گردآوری و ثبت و ضبط زبان‌ها و گویش‌های در معرض خطر و در اولویت قرار دادن آن‌ها بود. بررسی بیشتر جنبه‌های همکاری مشترک میان فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دانشگاه پیام‌نور تا تنظیم تفاهم‌نامه به جلسات بعد موکول شد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی