امروز چهارشنبه ՝ 1397/06/28    ■ Wed, Sep 19, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۹/۲۶ - ۰۹:۲۹ نسخه قابل چاپ
نشست مشترک دانشگاه پیام‌نور و فرهنگستان
در زمینۀ گویش‌های ایرانی
 
دوشنبه، بیست و ‌دوم آبان‌ماه ۱۳۹۶، فرهنگستان زبان و ادب فارسی میزبان مسئولان و استادان دانشگاه پیام‌نور تهران بود. در این نشست که در پی امضای تفاهم‌نامۀ همکاری میان فرهنگستان و دانشگاه پیام‌نور و با حضور مدیر و معاون گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی فرهنگستان برگزار شد طرفین دربارۀ حوزه‌های همکاری مشترک در زمینه گویش‌های ایران گفت‌وگو کردند.
    از دانشگاه پیام‌نور دکتر محمدعلی کریمی،‌ معاون فناوری و پژوهش دانشگاه پیام‌نور، دکتر علی کریمی فیروزجائی، رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی، دکتر بهمن زندی، رئیس پژوهشکدۀ آموزش باز و از راه دور، دکتر بلقیس روشن، عضو هیئت علمی دانشگاه و دکتر فاطمه جمالی، سردبیر نشریۀ دانشگاه پیام‌نور در این نشست مشترک شرکت کرده بودند. همچنین ازطرف فرهنگستان زبان و ادب فارسی دکتر محمدرضا نصیری، عضو وابسته و دبیر فرهنگستان، دکتر محمدتقی راشدمحصل، مدیر گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی، و خانم جمیله حسن‌زاده، معاون گروه، در این جلسه حضور داشتند.
    در ابتدای این نشست دکتر راشد محصل، ضمن معرفی گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی، به فعالیت‌های این گروه اشاره کرد و به ذکر سابقۀ پژوهش‌های صورت‌گرفته در زمینۀ گردآوری و ثبت و ضبط گویش‌های محلی در ایران پرداخت.
پس از آن حاضران در جلسه دربارۀ زمینه‌های همکاری مشترک میان فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دانشگاه پیام‌نور در این حوزه گفت‌‌وگو وتبادل‌نظر کردند.
    ازجملۀ مباحث طرح‌شده در این نشست اشاره به امکانات موجود در دانشگاه پیام‌نور جهت پیشبرد این همکاری و همچنین پیشنهادهای حاضران در این زمینه بود.
    از مهم‌ترین مباحث جلسه تأکید و چاره‌اندیشی طرفین بر گردآوری و ثبت و ضبط زبان‌ها و گویش‌های در معرض خطر و در اولویت قرار دادن آن‌ها بود. بررسی بیشتر جنبه‌های همکاری مشترک میان فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دانشگاه پیام‌نور تا تنظیم تفاهم‌نامه به جلسات بعد موکول شد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی