امروز چهارشنبه ՝ 1396/09/22    ■ Wed, Dec 13, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
پیام تسلیت دکتر حداد عادل به مناسبت درگذشت حبیب‌الله چایچیان
پنجشنبه، نهم آذرماه ۱۳۹۶، حبیب‌الله چایچیان، پیش‌کسوت شعر آئینی و مرثیه‌سرای اهل بیت(ع) درگذشت. به همین مناسبت دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در پیامی درگذشت وی را تسلیت گفت. متن پیام مذکور بدین شرح است:

نامۀ دکتر گالینسکی به فرهنگستان زبان و ادب فارسی
چندی پیش پژوهشکدۀ مطالعات واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی دورۀ آموزشی بیست‌ساعته‌ای را با عنوان «اصطلاح‌شناسی‌ کاربردی» با تدریس دکتر کریستین گالینسکی، اصطلاح‌شناس سرشناس و مدیر مؤسسۀ اینفوترم، و معاون ایشان خانم استلا خیرالدو پرز، در محل فرهنگستان برگزار کرد.

معرفی دکتر محمدجعفر یاحقی به‌عنوان دانشمند برگزیدۀ کشور
سه‌شنبه، سی‌ام آبان‌ماه ۱۳۹۶، پنجاه و پنجمین همایش ملی اعطای جایزۀ موقوفۀ بنیاد فرهنگی البرز در تالار همایش‌های سورۀ تهران برگزار شد. در این همایش دکتر محمدجعفر یاحقی، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد، به پیشنهاد بنیاد ملی نخبگان كشور، لوح و نشان و جایزۀ دانشمند برگزیدۀ كشور را از بنیاد فرهن ...

نشست مشترک دانشگاه پیام‌نور و فرهنگستان در زمینۀ گویش‌های ایرانی
دوشنبه، بیست و ‌دوم آبان‌ماه ۱۳۹۶، فرهنگستان زبان و ادب فارسی میزبان مسئولان و استادان دانشگاه پیام‌نور تهران بود.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۹/۵ - ۱۲:۱۳ نسخه قابل چاپ
نشست مشترک دانشگاه پیام‌نور و فرهنگستان
در زمینۀ گویش‌های ایرانی
 
دوشنبه، بیست و ‌دوم آبان‌ماه ۱۳۹۶، فرهنگستان زبان و ادب فارسی میزبان مسئولان و استادان دانشگاه پیام‌نور تهران بود. در این نشست که در پی امضای تفاهم‌نامۀ همکاری میان فرهنگستان و دانشگاه پیام‌نور و با حضور مدیر و معاون گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی فرهنگستان برگزار شد طرفین دربارۀ حوزه‌های همکاری مشترک در زمینه گویش‌های ایران گفت‌وگو کردند.
    از دانشگاه پیام‌نور دکتر محمدعلی کریمی،‌ معاون فناوری و پژوهش دانشگاه پیام‌نور، دکتر علی کریمی فیروزجائی، رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی، دکتر بهمن زندی، رئیس پژوهشکدۀ آموزش باز و از راه دور، دکتر بلقیس روشن، عضو هیئت علمی دانشگاه و دکتر فاطمه جمالی، سردبیر نشریۀ دانشگاه پیام‌نور در این نشست مشترک شرکت کرده بودند. همچنین ازطرف فرهنگستان زبان و ادب فارسی دکتر محمدرضا نصیری، عضو وابسته و دبیر فرهنگستان، دکتر محمدتقی راشدمحصل، مدیر گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی، و خانم جمیله حسن‌زاده، معاون گروه، در این جلسه حضور داشتند.
    در ابتدای این نشست دکتر راشد محصل، ضمن معرفی گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی، به فعالیت‌های این گروه اشاره کرد و به ذکر سابقۀ پژوهش‌های صورت‌گرفته در زمینۀ گردآوری و ثبت و ضبط گویش‌های محلی در ایران پرداخت.
پس از آن حاضران در جلسه دربارۀ زمینه‌های همکاری مشترک میان فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دانشگاه پیام‌نور در این حوزه گفت‌‌وگو وتبادل‌نظر کردند.
    ازجملۀ مباحث طرح‌شده در این نشست اشاره به امکانات موجود در دانشگاه پیام‌نور جهت پیشبرد این همکاری و همچنین پیشنهادهای حاضران در این زمینه بود.
    از مهم‌ترین مباحث جلسه تأکید و چاره‌اندیشی طرفین بر گردآوری و ثبت و ضبط زبان‌ها و گویش‌های در معرض خطر و در اولویت قرار دادن آن‌ها بود. بررسی بیشتر جنبه‌های همکاری مشترک میان فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دانشگاه پیام‌نور تا تنظیم تفاهم‌نامه به جلسات بعد موکول شد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی