امروز دوشنبه ՝ 1396/11/02    ■ Mon, Jan 22, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
چهارشنبه، بیستم‌ دی‌ماه ۱۳۹۶، نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در محل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این جلسه پس از ارائۀ گزارش مختصری از روال برگزاری پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در سال گذشته، اعضای کارگروه به بررسی برگۀ ارزیابی داوران جایزه پرداختند.

استاد اسماعیل سعادت و دکتر حسین معصومی همدانی، برگزیدگان جشنوارۀ فارابی
یکشنبه، بیست‌وچهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم اختتامیۀ نهمین جشنوارۀ بین‌المللی فارابی با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در محل اجلاس سران برگزار شد.

هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان برگزار می‌شود
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی: نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی خواهد کرد.

گزارش مراسم رونمایی مثنوی معنوی
دوشنبه، چهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب مثنوی معنوی به تصحیح دکتر محمدعلی موحد، با حضور و سخنرانی مصحح و آقایان دکتر فتح‌الله مجتبائي، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان، و دکتر مهدی سالاری‌نسب، پژوهشگر زبان و ادب فارسی، در محل فرهنگستان (تالار الغدیر) برگزار شد.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۹/۱۱ - ۱۲:۳۸ نسخه قابل چاپ
بازدید استادان افغانستانی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی
 
چهارشنبه، هفدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، هیئتی از کشور افغانستان، متشکل از استادان زبان و ادبیات فارسی و رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، میهمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.
آقایان دکتر اسدی، رئیس دانشگاه آموزش‌وپرورش کابل؛ دکتر عاکف جهاد، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار؛ دکتر طالقانی، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان؛ دکتر یاسین نگاه، استاد دانشگاه ابوریحان بیرونی و رئیس اتحادیۀ نویسندگان افغانستان؛ و دکتر دهزاد، معاون پژوهشی دانشگاه تعلیم و تربیت افغانستان، اعضای هیئت بازدیدکنندگان بودند.
در این بازدید دکتر محمد سرور مولایی، عضو پیوستۀ افغانستانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، این هیئت را همراهی می‌کرد. در حاشیۀ این دیدار، نشست صمیمانه‌ای نیز با حضور دکتر محمدرضا نصیری، عضو وابسته و دبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و مرتضی قاسمی، مدیر روابط عمومی فرهنگستان برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر نصیری گروه‌های پژوهشی فرهنگستان را مختصراً معرفی و در باب فعالیت‌های هر کدام توضیحاتی ارائه کرد. وی همچنین در مورد فعالیت‌های انتشاراتی و کتاب‌ها و مجلات و کتابخانۀ فرهنگستان نیز مطالبی را بیان کرد.
در ادامه استادان افغانستانی نیز دربارۀ شرایط دانشگاه‌ها و منابع در دسترس پژوهشگران و وضعیت زبان فارسی در این کشور سخن گفتند. به گفتۀ دکتر عاکف، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار، هم‌اکنون ۱۳۲ دانشگاه خصوصی در افغانستان وجود دارد که ۳۰۰هزار دانشجو در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل‌اند. بیشتر این دانشگاه‌ها در کابل هستند و مطابق قوانین وزارت تحصیلات افغانستان فعالیت می‌کنند. از این میان سه دانشگاه «پیمان» و «دولتی» و «راه سعادت» به‌صورت تخصصی در حوزۀ زبان و ادبیات فارسی فعال‌اند.
در پایان این دیدار میهمانان فرهنگستان از کتابخانه‌های تخصصی گروه‌های مطالعات زبان و ادب فارسی در آسیای صغیر و دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره، و همچنین کتابخانۀ اصلی فرهنگستان و مخزن کتاب‌های چاپ‌سنگی آن بازدید کردند.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی