امروز دوشنبه ՝ 1396/11/02    ■ Mon, Jan 22, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
چهارشنبه، بیستم‌ دی‌ماه ۱۳۹۶، نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در محل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این جلسه پس از ارائۀ گزارش مختصری از روال برگزاری پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در سال گذشته، اعضای کارگروه به بررسی برگۀ ارزیابی داوران جایزه پرداختند.

استاد اسماعیل سعادت و دکتر حسین معصومی همدانی، برگزیدگان جشنوارۀ فارابی
یکشنبه، بیست‌وچهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم اختتامیۀ نهمین جشنوارۀ بین‌المللی فارابی با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در محل اجلاس سران برگزار شد.

هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان برگزار می‌شود
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی: نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی خواهد کرد.

گزارش مراسم رونمایی مثنوی معنوی
دوشنبه، چهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب مثنوی معنوی به تصحیح دکتر محمدعلی موحد، با حضور و سخنرانی مصحح و آقایان دکتر فتح‌الله مجتبائي، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان، و دکتر مهدی سالاری‌نسب، پژوهشگر زبان و ادب فارسی، در محل فرهنگستان (تالار الغدیر) برگزار شد.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۸:۰۴ نسخه قابل چاپ
برگزیدگان جایزۀ فرهنگستان در جشنوارۀ مطبوعات
 
جمعه، دوازدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، آیین اختتامیۀ بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، با حضور سیّد عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی کشور، و حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد و اسلامی، در مصلای بزرگ تهران برگزار شد.
    در این مراسم، به روال سال‌های گذشته، دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، بیانیۀ هیئت داوران جایزۀ فرهنگستان را قرائت کرد و پس از آن دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان، با تأکید بر نقش درست‌نویسی در ایجاد و حفظ انضباط فکری، اظهار کرد: هرچه انضباط زبانی بیشتر باشد انضباط فکری نیز بیشتر است. برای درست‌نویسی مطبوعات در سال های اخیر برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام پذیرفته است. پنج سال است که رسانه‌ها را ازنظر رعایت موازین زبان و ادبیات فارسی داوری می‌کنیم.
    وی در ادامه گفت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی آماده است برای هریک از مطبوعات و رسانه‌ها که مایل‌اند دوره‌های تخصصی برای همکاران خود برگزار کنند، همکاری کند.
    دکتر حداد عادل افزود: گاهی در رسانه‌ها به فرهنگستان زبان و ادب فارسی جفا می‌شود. گاهی رسانه‌ها واژه‌هایی را که روح فرهنگستان هم از آن واژگان بی‌اطلاع است، به فرهنگستان منسوب می‌کنند. از رسانه‌ها تقاضا دارم دستاوردهای درست و حقیقی فرهنگستان زبان و ادب فارسی را منعکس کنند.
    در ادامۀ این مراسم جایزۀ ویژۀ نمایشگاه مطبوعات با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش درست‌نویسی به برگزیدگان اهدا شد. اسامی نشریات و خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری حائز مقام اول و دوم و شایستگان تقدیر در پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به این شرح است:
۱. روزنامه‌های سراسری
    ــ روزنامۀ همشهری (رتبۀ اول)
    ــ روزنامۀ شهروند و ایران (مشترکاً رتبۀ دوم)
    ــ روزنامۀ قدس و کیهان (شایستۀ تقدیر)
۲. روزنامه‌های استانی
    ــ روزنامۀ خبر جنوب (رتبۀ اول)
    ــ روزنامۀ اصفهان امروز (رتبۀ دوم)
۳. روزنامه‌های ورزشی
    ــ روزنامۀ خبر ورزشی (رتبۀ اول)
    ــ روزنامۀ گل (رتبۀ دوم)
۴. خبرگزاری‌های تخصصی
    ــ خبرگزاری دفاع مقدس (رتبۀ اول)
    ــ خبرگزاری تقریب و خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) (مشترکاً رتبۀ دوم)
۵. خبرگزاری‌های عمومی
    ــ خبرگزاری مهر (رتبۀ اول)
    ــ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و خبرگزاری کار ایران (ایلنا) (مشترکاً رتبۀ دوم)
    ــ خبرگزاری خبرآنلاین (شایستۀ تقدیر)
۶.پایگاه‌های خبری
    ــ پایگاه خبری دیار میرزا (رتبۀ اول)
    ــ پایگاه خبری اقتصاد آنلاین و ـ پایگاه خبری شفقنا (مشترکاً رتبۀ دوم)
    ــ پایگاه خبری ۵۹۸ و ـ پایگاه خبری افکارنیوز (شایستۀ تقدیر)
۷. نشریات فرهنگی ـ اجتماعی
    ــ مجلۀ کرگدن (رتبۀ اول)
    ــ مجلۀ زنان امروز (رتبۀ دوم)
۸. نشریات با موضوع افزایش سواد علمی جامعه
    ــ مجلۀ شهرکتاب (رتبۀ اول)
    ــ مجلۀ صبح زندگی (رتبۀ دوم)
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی