امروز شنبه ՝ 1396/09/04    ■ Sat, Nov 25, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آموزش واژه‌گزینی در رادیو فرهنگ
واژه‌گزینی در حوزه‌های علمی و فنی و هنری اصول و ضوابطی دارد که آشنایی با آن‌ها برای علاقه‌مندان به زبان فارسی جذاب و آموختنی است. ازاین‌رو، به کوشش رادیو فرهنگ، سلسله‌گفتارهای دکتر غلامعلی حداد عادل در درس «کلیات و کارگاه واژه‌گزینی» که در نیم‌سال تحصیلی ۹۵-۹۶ مقطع کارشناسی ارشد رشتة واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی تدریس شد، ضبط و برا ...

بازدید استادان افغانستانی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، هفدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، هیئتی از کشور افغانستان، متشکل از استادان زبان و ادبیات فارسی و رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، میهمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. آقایان دکتر اسدی، رئیس دانشگاه آموزش‌وپرورش کابل؛ دکتر عاکف جهاد، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار؛ دکتر طالقانی، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان؛ دکتر ی ...

الزام هیئت دولت به رعایت قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی بیگانه»
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای خطاب دکتر حسن روحانی، قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه» را یادآوری کرده است. رئیس مجلس شورای اسلامی در این نامه که مربوط به مصوبۀ تیرماه هیئت دولت دربارۀ تعیین تعرفۀ خدمات درمانی در بخش دولتی و خصوصی و غیردولتی است، ایراد وارد بر این مصوّبه در به‌کارگ ...

برگزاری نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی (در جايگاه زبان علم) با عنوان «کارسوق واژه‌گزینی»
جمعه و شنبه، دوازدهم و سیزدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان (سمپاد) وزارت آموزش‌وپرورش و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نخستین کارسوق واژه‌گزینی را، با شرکت دانش‌آموزان منتخب پایۀ دهم دبیرستان‏های دورۀ دوم پرورش استعدادهای درخشان شهر تهران، برگزار کردند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۸:۰۴ نسخه قابل چاپ
برگزیدگان جایزۀ فرهنگستان در جشنوارۀ مطبوعات
 
جمعه، دوازدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، آیین اختتامیۀ بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، با حضور سیّد عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی کشور، و حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد و اسلامی، در مصلای بزرگ تهران برگزار شد.
    در این مراسم، به روال سال‌های گذشته، دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، بیانیۀ هیئت داوران جایزۀ فرهنگستان را قرائت کرد و پس از آن دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان، با تأکید بر نقش درست‌نویسی در ایجاد و حفظ انضباط فکری، اظهار کرد: هرچه انضباط زبانی بیشتر باشد انضباط فکری نیز بیشتر است. برای درست‌نویسی مطبوعات در سال های اخیر برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام پذیرفته است. پنج سال است که رسانه‌ها را ازنظر رعایت موازین زبان و ادبیات فارسی داوری می‌کنیم.
    وی در ادامه گفت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی آماده است برای هریک از مطبوعات و رسانه‌ها که مایل‌اند دوره‌های تخصصی برای همکاران خود برگزار کنند، همکاری کند.
    دکتر حداد عادل افزود: گاهی در رسانه‌ها به فرهنگستان زبان و ادب فارسی جفا می‌شود. گاهی رسانه‌ها واژه‌هایی را که روح فرهنگستان هم از آن واژگان بی‌اطلاع است، به فرهنگستان منسوب می‌کنند. از رسانه‌ها تقاضا دارم دستاوردهای درست و حقیقی فرهنگستان زبان و ادب فارسی را منعکس کنند.
    در ادامۀ این مراسم جایزۀ ویژۀ نمایشگاه مطبوعات با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش درست‌نویسی به برگزیدگان اهدا شد. اسامی نشریات و خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری حائز مقام اول و دوم و شایستگان تقدیر در پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به این شرح است:
۱. روزنامه‌های سراسری
    ــ روزنامۀ همشهری (رتبۀ اول)
    ــ روزنامۀ شهروند و ایران (مشترکاً رتبۀ دوم)
    ــ روزنامۀ قدس و کیهان (شایستۀ تقدیر)
۲. روزنامه‌های استانی
    ــ روزنامۀ خبر جنوب (رتبۀ اول)
    ــ روزنامۀ اصفهان امروز (رتبۀ دوم)
۳. روزنامه‌های ورزشی
    ــ روزنامۀ خبر ورزشی (رتبۀ اول)
    ــ روزنامۀ گل (رتبۀ دوم)
۴. خبرگزاری‌های تخصصی
    ــ خبرگزاری دفاع مقدس (رتبۀ اول)
    ــ خبرگزاری تقریب و خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) (مشترکاً رتبۀ دوم)
۵. خبرگزاری‌های عمومی
    ــ خبرگزاری مهر (رتبۀ اول)
    ــ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و خبرگزاری کار ایران (ایلنا) (مشترکاً رتبۀ دوم)
    ــ خبرگزاری خبرآنلاین (شایستۀ تقدیر)
۶.پایگاه‌های خبری
    ــ پایگاه خبری دیار میرزا (رتبۀ اول)
    ــ پایگاه خبری اقتصاد آنلاین و ـ پایگاه خبری شفقنا (مشترکاً رتبۀ دوم)
    ــ پایگاه خبری ۵۹۸ و ـ پایگاه خبری افکارنیوز (شایستۀ تقدیر)
۷. نشریات فرهنگی ـ اجتماعی
    ــ مجلۀ کرگدن (رتبۀ اول)
    ــ مجلۀ زنان امروز (رتبۀ دوم)
۸. نشریات با موضوع افزایش سواد علمی جامعه
    ــ مجلۀ شهرکتاب (رتبۀ اول)
    ــ مجلۀ صبح زندگی (رتبۀ دوم)
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی