امروز چهارشنبه ՝ 1397/06/28    ■ Wed, Sep 19, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۸/۶ - ۱۴:۵۵ نسخه قابل چاپ
تبریک رئیس فرهنگستان به اعضای آکادمی علم‌های تاجیکستان
 
هم‌زمان با روز زبان دولتی در جمهوری تاجیکستان (۵ اکتبر/ ۱۳ مهر)، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با ارسال لوحی، انتخاب اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان را در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی تبریک گفت.
    در متن این پیام آمده است: «انتخاب شایستۀ شما را به عضویت وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان تبریک می‌گویم و با تأکید بر گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور هم‌زبان، امیدوارم این انتخاب فرصتی باشد که فرهنگستان زبان و ادب فارسی و آکادمی علم‌ها همکاری‌های خود را گسترش دهند و بیش از پیش از دستاوردهای یکدیگر بهره‌مند شوند».
    در تاریخ چهاردهم ژوئیۀ ۲۰۱۷، بر مبنای نظام‌نامۀ انتخابات در آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان و با هدف جلب پژوهشگران ورزیدۀ تاجیک به فعالیت علمی آکادمیک و تقویت تحقیقات بنیادی و عملی در رشته‌های مختلف و تکمیل هیئت علمی آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان، انتخابات اعضای پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌ها برگزار شد. از میان ۲۲ تن اعضای پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌ها، ۹ تن متخصص در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی بودند که عبارت‌اند از آقایان میرزاحسن سلطان‌اف، سیف‌الدین نظرزاده، یوسف‌شاه یعقوب‌اف، حیدرشاه پیرومشاه‌اف، خدایی شریف‌اف، نظام‌الدین زاهدی، سخی‌داد رحمت‌الله‌زاده، عبدالفتاح شریف‌زاده، الم‌خان کوچراف. «آکادمی علم‌ها» مهم‌ترین مؤسسۀ علمی و پژوهشی تاجیکستان است که در سال ۱۹۵۱ تأسیس شد. صدرالدین عینی نخستین رئیس آکادمی علم‌های تاجیکستان بود.
    حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی ــ تاجیکی، به نمایندگی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، لوح‌های مذکور را به اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان تقدیم کرد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی