امروز جمعه ՝ 1396/07/28    ■ Fri, Oct 20, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
واژه‌گزینی و کارکردهای چندگانۀ آن
دوشنبه، هفدهم مهرماه ۱۳۹۶، دکتر کریستین گالینسکی، اصطلاح‌شناس و رئیس مرکز بین‌المللی اصطلاح‌شناسی (اینفوترم) در فرهنگستان زبان و ادب فارسی سخنرانی خواهد کرد.

تبریک رئیس فرهنگستان به اعضای آکادمی علم‌های تاجیکستان
هم‌زمان با روز زبان دولتی در جمهوری تاجیکستان (۵ اکتبر/ ۱۳ مهر)، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با ارسال لوحی، انتخاب اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان را در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی تبریک گفت.

آغاز سومین دورۀ کارشناسی ارشد واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی
دوشنبه، سوم مهرماه ۱۳۹۶، سومین دورۀ کارشناسی ارشد رشتۀ واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی در پژوهشکدۀ مطالعات واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی آغاز شد.

پیام فرهنگستان به مناسبت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار
بیست‌وهفتم شهریورماه، روز شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت شاعر گران‌قدر، استاد سیّد محمدحسین شهریار را گرامی می‌داریم و این روز را به همۀ فارسی‌زبانان و دوستداران شعر فارسی تبریک می‌گوییم.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۱:۱۸ نسخه قابل چاپ
تبریک رئیس فرهنگستان به اعضای آکادمی علم‌های تاجیکستان
 
هم‌زمان با روز زبان دولتی در جمهوری تاجیکستان (۵ اکتبر/ ۱۳ مهر)، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با ارسال لوحی، انتخاب اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان را در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی تبریک گفت.
    در متن این پیام آمده است: «انتخاب شایستۀ شما را به عضویت وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان تبریک می‌گویم و با تأکید بر گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور هم‌زبان، امیدوارم این انتخاب فرصتی باشد که فرهنگستان زبان و ادب فارسی و آکادمی علم‌ها همکاری‌های خود را گسترش دهند و بیش از پیش از دستاوردهای یکدیگر بهره‌مند شوند».
    در تاریخ چهاردهم ژوئیۀ ۲۰۱۷، بر مبنای نظام‌نامۀ انتخابات در آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان و با هدف جلب پژوهشگران ورزیدۀ تاجیک به فعالیت علمی آکادمیک و تقویت تحقیقات بنیادی و عملی در رشته‌های مختلف و تکمیل هیئت علمی آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان، انتخابات اعضای پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌ها برگزار شد. از میان ۲۲ تن اعضای پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌ها، ۹ تن متخصص در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی بودند که عبارت‌اند از آقایان میرزاحسن سلطان‌اف، سیف‌الدین نظرزاده، یوسف‌شاه یعقوب‌اف، حیدرشاه پیرومشاه‌اف، خدایی شریف‌اف، نظام‌الدین زاهدی، سخی‌داد رحمت‌الله‌زاده، عبدالفتاح شریف‌زاده، الم‌خان کوچراف. «آکادمی علم‌ها» مهم‌ترین مؤسسۀ علمی و پژوهشی تاجیکستان است که در سال ۱۹۵۱ تأسیس شد. صدرالدین عینی نخستین رئیس آکادمی علم‌های تاجیکستان بود.
    حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی ــ تاجیکی، به نمایندگی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، لوح‌های مذکور را به اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان تقدیم کرد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی