امروز سه‌شنبه ՝ 1396/08/30    ■ Tue, Nov 21, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آموزش واژه‌گزینی در رادیو فرهنگ
واژه‌گزینی در حوزه‌های علمی و فنی و هنری اصول و ضوابطی دارد که آشنایی با آن‌ها برای علاقه‌مندان به زبان فارسی جذاب و آموختنی است. ازاین‌رو، به کوشش رادیو فرهنگ، سلسله‌گفتارهای دکتر غلامعلی حداد عادل در درس «کلیات و کارگاه واژه‌گزینی» که در نیم‌سال تحصیلی ۹۵-۹۶ مقطع کارشناسی ارشد رشتة واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی تدریس شد، ضبط و برا ...

بازدید استادان افغانستانی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، هفدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، هیئتی از کشور افغانستان، متشکل از استادان زبان و ادبیات فارسی و رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، میهمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. آقایان دکتر اسدی، رئیس دانشگاه آموزش‌وپرورش کابل؛ دکتر عاکف جهاد، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار؛ دکتر طالقانی، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان؛ دکتر ی ...

الزام هیئت دولت به رعایت قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی بیگانه»
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای خطاب دکتر حسن روحانی، قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه» را یادآوری کرده است. رئیس مجلس شورای اسلامی در این نامه که مربوط به مصوبۀ تیرماه هیئت دولت دربارۀ تعیین تعرفۀ خدمات درمانی در بخش دولتی و خصوصی و غیردولتی است، ایراد وارد بر این مصوّبه در به‌کارگ ...

برگزاری نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی (در جايگاه زبان علم) با عنوان «کارسوق واژه‌گزینی»
جمعه و شنبه، دوازدهم و سیزدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان (سمپاد) وزارت آموزش‌وپرورش و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نخستین کارسوق واژه‌گزینی را، با شرکت دانش‌آموزان منتخب پایۀ دهم دبیرستان‏های دورۀ دوم پرورش استعدادهای درخشان شهر تهران، برگزار کردند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۸/۶ - ۱۴:۵۵ نسخه قابل چاپ
تبریک رئیس فرهنگستان به اعضای آکادمی علم‌های تاجیکستان
 
هم‌زمان با روز زبان دولتی در جمهوری تاجیکستان (۵ اکتبر/ ۱۳ مهر)، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با ارسال لوحی، انتخاب اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان را در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی تبریک گفت.
    در متن این پیام آمده است: «انتخاب شایستۀ شما را به عضویت وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان تبریک می‌گویم و با تأکید بر گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور هم‌زبان، امیدوارم این انتخاب فرصتی باشد که فرهنگستان زبان و ادب فارسی و آکادمی علم‌ها همکاری‌های خود را گسترش دهند و بیش از پیش از دستاوردهای یکدیگر بهره‌مند شوند».
    در تاریخ چهاردهم ژوئیۀ ۲۰۱۷، بر مبنای نظام‌نامۀ انتخابات در آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان و با هدف جلب پژوهشگران ورزیدۀ تاجیک به فعالیت علمی آکادمیک و تقویت تحقیقات بنیادی و عملی در رشته‌های مختلف و تکمیل هیئت علمی آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان، انتخابات اعضای پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌ها برگزار شد. از میان ۲۲ تن اعضای پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌ها، ۹ تن متخصص در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی بودند که عبارت‌اند از آقایان میرزاحسن سلطان‌اف، سیف‌الدین نظرزاده، یوسف‌شاه یعقوب‌اف، حیدرشاه پیرومشاه‌اف، خدایی شریف‌اف، نظام‌الدین زاهدی، سخی‌داد رحمت‌الله‌زاده، عبدالفتاح شریف‌زاده، الم‌خان کوچراف. «آکادمی علم‌ها» مهم‌ترین مؤسسۀ علمی و پژوهشی تاجیکستان است که در سال ۱۹۵۱ تأسیس شد. صدرالدین عینی نخستین رئیس آکادمی علم‌های تاجیکستان بود.
    حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی ــ تاجیکی، به نمایندگی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، لوح‌های مذکور را به اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان تقدیم کرد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی