امروز دوشنبه ՝ 1396/11/02    ■ Mon, Jan 22, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
چهارشنبه، بیستم‌ دی‌ماه ۱۳۹۶، نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در محل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این جلسه پس از ارائۀ گزارش مختصری از روال برگزاری پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در سال گذشته، اعضای کارگروه به بررسی برگۀ ارزیابی داوران جایزه پرداختند.

استاد اسماعیل سعادت و دکتر حسین معصومی همدانی، برگزیدگان جشنوارۀ فارابی
یکشنبه، بیست‌وچهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم اختتامیۀ نهمین جشنوارۀ بین‌المللی فارابی با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در محل اجلاس سران برگزار شد.

هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان برگزار می‌شود
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی: نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی خواهد کرد.

گزارش مراسم رونمایی مثنوی معنوی
دوشنبه، چهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب مثنوی معنوی به تصحیح دکتر محمدعلی موحد، با حضور و سخنرانی مصحح و آقایان دکتر فتح‌الله مجتبائي، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان، و دکتر مهدی سالاری‌نسب، پژوهشگر زبان و ادب فارسی، در محل فرهنگستان (تالار الغدیر) برگزار شد.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۸/۶ - ۱۴:۵۵ نسخه قابل چاپ
تبریک رئیس فرهنگستان به اعضای آکادمی علم‌های تاجیکستان
 
هم‌زمان با روز زبان دولتی در جمهوری تاجیکستان (۵ اکتبر/ ۱۳ مهر)، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با ارسال لوحی، انتخاب اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان را در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی تبریک گفت.
    در متن این پیام آمده است: «انتخاب شایستۀ شما را به عضویت وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان تبریک می‌گویم و با تأکید بر گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور هم‌زبان، امیدوارم این انتخاب فرصتی باشد که فرهنگستان زبان و ادب فارسی و آکادمی علم‌ها همکاری‌های خود را گسترش دهند و بیش از پیش از دستاوردهای یکدیگر بهره‌مند شوند».
    در تاریخ چهاردهم ژوئیۀ ۲۰۱۷، بر مبنای نظام‌نامۀ انتخابات در آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان و با هدف جلب پژوهشگران ورزیدۀ تاجیک به فعالیت علمی آکادمیک و تقویت تحقیقات بنیادی و عملی در رشته‌های مختلف و تکمیل هیئت علمی آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان، انتخابات اعضای پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌ها برگزار شد. از میان ۲۲ تن اعضای پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌ها، ۹ تن متخصص در رشته‌های ادبیات و تاریخ و زبان‌شناسی بودند که عبارت‌اند از آقایان میرزاحسن سلطان‌اف، سیف‌الدین نظرزاده، یوسف‌شاه یعقوب‌اف، حیدرشاه پیرومشاه‌اف، خدایی شریف‌اف، نظام‌الدین زاهدی، سخی‌داد رحمت‌الله‌زاده، عبدالفتاح شریف‌زاده، الم‌خان کوچراف. «آکادمی علم‌ها» مهم‌ترین مؤسسۀ علمی و پژوهشی تاجیکستان است که در سال ۱۹۵۱ تأسیس شد. صدرالدین عینی نخستین رئیس آکادمی علم‌های تاجیکستان بود.
    حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی ــ تاجیکی، به نمایندگی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، لوح‌های مذکور را به اعضای جدید پیوسته و وابستۀ آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان تقدیم کرد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی