امروز شنبه ՝ 1396/09/04    ■ Sat, Nov 25, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آموزش واژه‌گزینی در رادیو فرهنگ
واژه‌گزینی در حوزه‌های علمی و فنی و هنری اصول و ضوابطی دارد که آشنایی با آن‌ها برای علاقه‌مندان به زبان فارسی جذاب و آموختنی است. ازاین‌رو، به کوشش رادیو فرهنگ، سلسله‌گفتارهای دکتر غلامعلی حداد عادل در درس «کلیات و کارگاه واژه‌گزینی» که در نیم‌سال تحصیلی ۹۵-۹۶ مقطع کارشناسی ارشد رشتة واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی تدریس شد، ضبط و برا ...

بازدید استادان افغانستانی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، هفدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، هیئتی از کشور افغانستان، متشکل از استادان زبان و ادبیات فارسی و رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، میهمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. آقایان دکتر اسدی، رئیس دانشگاه آموزش‌وپرورش کابل؛ دکتر عاکف جهاد، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار؛ دکتر طالقانی، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان؛ دکتر ی ...

الزام هیئت دولت به رعایت قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی بیگانه»
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای خطاب دکتر حسن روحانی، قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه» را یادآوری کرده است. رئیس مجلس شورای اسلامی در این نامه که مربوط به مصوبۀ تیرماه هیئت دولت دربارۀ تعیین تعرفۀ خدمات درمانی در بخش دولتی و خصوصی و غیردولتی است، ایراد وارد بر این مصوّبه در به‌کارگ ...

برگزاری نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی (در جايگاه زبان علم) با عنوان «کارسوق واژه‌گزینی»
جمعه و شنبه، دوازدهم و سیزدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان (سمپاد) وزارت آموزش‌وپرورش و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نخستین کارسوق واژه‌گزینی را، با شرکت دانش‌آموزان منتخب پایۀ دهم دبیرستان‏های دورۀ دوم پرورش استعدادهای درخشان شهر تهران، برگزار کردند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۵/۹/۱ - ۱۳:۲۶ نسخه قابل چاپ
جلسۀ شورای سیاست‌گذاری چهارمین جایزۀ
فرهنگستان در جشنوارۀ مطبوعات
 
شنبه، هشتم آبان‌ماه ۱۳۹۵ جلسۀ شورای سیاست‌گذاری چهارمین جایزۀ فرهنگستان در جشنوارۀ مطبوعات با حضور آقایان دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر حسین انتظامی، دکتر محمود اسعدی، دکتر محمد دبیرمقدم، دکتر حسن ذوالفقاری، ایرج فرجی و مرتضی قاسمی، و خانم‌ها نسرین پرویزی، فرناز صادقی و دکتر مریم دانشگر در فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.
    در این جلسه دکتر ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی، گزارشی از روند اجرایی جشنواره ارائه و در بخشی از گزارش خود اظهار کرد: از تعداد ۱۲۰ روزنامه که در رتبه‌بندی معاونت مطبوعاتی شرکت کرده بودند ۵۹ روزنامۀ سراسری در مرحلۀ‌ اول ویرایش شدند، سپس ۱۰ روزنامه‌ای که بالاترین امتیاز این مرحله را کسب کرده بودند به مرحلۀ‌ دوم راه یافتند. از تعداد ۲۷ روزنامۀ استانی/ منطقه‌ای در مرحلۀ‌ اول ۵ روزنامه به مرحلۀ‌ دوم راه یافتند. همچنین از ۶ روزنامۀ ورزشی در مرحلۀ اول ۳ روزنامه، از ۱۸ مجلۀ در حوزۀ خانواده ۵ مجله، از ۲۴ خبرگزاری ۵ خبرگزاری و از ۱۹ پایگاه خبری ۵ پایگاه خبری به مرحلۀ دوم داوری راه یافتند.
    وی در زمینۀ حجم انتخاب متن برای داوری افزود: از هر روزنامه ۱۷۵۰ کلمه (معادل ۶ صفحه)؛ ۱۰۰۰ کلمه از هر پایگاه خبری و خبرگزاری و مجلۀ خانواده (معادل ۵/۳ صفحه)، از چهار بخش صفحۀ اول، سرمقاله، گزارش و مقاله یا مصاحبه ویرایش شد. در مجموع ۲۶۸۵۰۰ کلمه (معادل ۸۹۵ صفحه) ویرایش شد. بررسی و داوری این نشریات را ۳۹ نفر از ویراستاران فرهنگستان و خارج از آن بر عهده داشتند (۲۸ نفر از فرهنگستان و ۱۱ نفر خارج از فرهنگستان).
    از جملۀ مباحث طرح‌شده در در این نشست این بود که مقرر شد از روزنامه‌هایی که چند سال متوالی بالاترین امتیاز را کسب می‌کنند نیز تقدیر شود.
    دکتر انتظامی، معاون مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز خواهان انتشار امتیاز تمام روزنامه‌ها، پایگاه‌های خبری، خبرگزاری‌ها و مجله‌هایی شد که در این دوره در جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات داوری شده‌اند. به گفتۀ وی ۲ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز طرح رتبه‌بندی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمرۀ فرهنگستان اختصاص دارد.
    در ادامه، با توجه به اینکه خبرگزاری‌ها هیچ یارانه‌ای دریافت نمی‌کنند، دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در مورد جایزۀ تخصیص‌یافته به خبرگزاری سؤالی را طرح کرد. دکتر انتظامی در پاسخ به این پرسش پیشنهاد کرد برای تشویق خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری‌ای که رتبه‌های اول تا سوم را کسب کرده‌اند تمهیداتی چون تخفیف در واگذاری غرفه‌های نمایشگاه مطبوعات یا موارد دیگر در نظر گرفته شود. همچنین مقرر شد از خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری به‌صورت جداگانه تقدیر شود.
    علاقه‌مندان می‌توانند برای آشنایی با آیین‌نامۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات به نشانی زیر مراجعه کنند:
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی