امروز سه‌شنبه ՝ 1397/03/29    ■ Tue, Jun 19, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۵/۹/۱ - ۱۳:۲۶ نسخه قابل چاپ
جلسۀ شورای سیاست‌گذاری چهارمین جایزۀ
فرهنگستان در جشنوارۀ مطبوعات
 
شنبه، هشتم آبان‌ماه ۱۳۹۵ جلسۀ شورای سیاست‌گذاری چهارمین جایزۀ فرهنگستان در جشنوارۀ مطبوعات با حضور آقایان دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر حسین انتظامی، دکتر محمود اسعدی، دکتر محمد دبیرمقدم، دکتر حسن ذوالفقاری، ایرج فرجی و مرتضی قاسمی، و خانم‌ها نسرین پرویزی، فرناز صادقی و دکتر مریم دانشگر در فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.
    در این جلسه دکتر ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی، گزارشی از روند اجرایی جشنواره ارائه و در بخشی از گزارش خود اظهار کرد: از تعداد ۱۲۰ روزنامه که در رتبه‌بندی معاونت مطبوعاتی شرکت کرده بودند ۵۹ روزنامۀ سراسری در مرحلۀ‌ اول ویرایش شدند، سپس ۱۰ روزنامه‌ای که بالاترین امتیاز این مرحله را کسب کرده بودند به مرحلۀ‌ دوم راه یافتند. از تعداد ۲۷ روزنامۀ استانی/ منطقه‌ای در مرحلۀ‌ اول ۵ روزنامه به مرحلۀ‌ دوم راه یافتند. همچنین از ۶ روزنامۀ ورزشی در مرحلۀ اول ۳ روزنامه، از ۱۸ مجلۀ در حوزۀ خانواده ۵ مجله، از ۲۴ خبرگزاری ۵ خبرگزاری و از ۱۹ پایگاه خبری ۵ پایگاه خبری به مرحلۀ دوم داوری راه یافتند.
    وی در زمینۀ حجم انتخاب متن برای داوری افزود: از هر روزنامه ۱۷۵۰ کلمه (معادل ۶ صفحه)؛ ۱۰۰۰ کلمه از هر پایگاه خبری و خبرگزاری و مجلۀ خانواده (معادل ۵/۳ صفحه)، از چهار بخش صفحۀ اول، سرمقاله، گزارش و مقاله یا مصاحبه ویرایش شد. در مجموع ۲۶۸۵۰۰ کلمه (معادل ۸۹۵ صفحه) ویرایش شد. بررسی و داوری این نشریات را ۳۹ نفر از ویراستاران فرهنگستان و خارج از آن بر عهده داشتند (۲۸ نفر از فرهنگستان و ۱۱ نفر خارج از فرهنگستان).
    از جملۀ مباحث طرح‌شده در در این نشست این بود که مقرر شد از روزنامه‌هایی که چند سال متوالی بالاترین امتیاز را کسب می‌کنند نیز تقدیر شود.
    دکتر انتظامی، معاون مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز خواهان انتشار امتیاز تمام روزنامه‌ها، پایگاه‌های خبری، خبرگزاری‌ها و مجله‌هایی شد که در این دوره در جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات داوری شده‌اند. به گفتۀ وی ۲ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز طرح رتبه‌بندی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمرۀ فرهنگستان اختصاص دارد.
    در ادامه، با توجه به اینکه خبرگزاری‌ها هیچ یارانه‌ای دریافت نمی‌کنند، دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در مورد جایزۀ تخصیص‌یافته به خبرگزاری سؤالی را طرح کرد. دکتر انتظامی در پاسخ به این پرسش پیشنهاد کرد برای تشویق خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری‌ای که رتبه‌های اول تا سوم را کسب کرده‌اند تمهیداتی چون تخفیف در واگذاری غرفه‌های نمایشگاه مطبوعات یا موارد دیگر در نظر گرفته شود. همچنین مقرر شد از خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری به‌صورت جداگانه تقدیر شود.
    علاقه‌مندان می‌توانند برای آشنایی با آیین‌نامۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات به نشانی زیر مراجعه کنند:
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی