امروز پنجشنبه ՝ 1396/09/02    ■ Thu, Nov 23, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آموزش واژه‌گزینی در رادیو فرهنگ
واژه‌گزینی در حوزه‌های علمی و فنی و هنری اصول و ضوابطی دارد که آشنایی با آن‌ها برای علاقه‌مندان به زبان فارسی جذاب و آموختنی است. ازاین‌رو، به کوشش رادیو فرهنگ، سلسله‌گفتارهای دکتر غلامعلی حداد عادل در درس «کلیات و کارگاه واژه‌گزینی» که در نیم‌سال تحصیلی ۹۵-۹۶ مقطع کارشناسی ارشد رشتة واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی تدریس شد، ضبط و برا ...

بازدید استادان افغانستانی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، هفدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، هیئتی از کشور افغانستان، متشکل از استادان زبان و ادبیات فارسی و رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، میهمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. آقایان دکتر اسدی، رئیس دانشگاه آموزش‌وپرورش کابل؛ دکتر عاکف جهاد، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار؛ دکتر طالقانی، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان؛ دکتر ی ...

الزام هیئت دولت به رعایت قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی بیگانه»
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای خطاب دکتر حسن روحانی، قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه» را یادآوری کرده است. رئیس مجلس شورای اسلامی در این نامه که مربوط به مصوبۀ تیرماه هیئت دولت دربارۀ تعیین تعرفۀ خدمات درمانی در بخش دولتی و خصوصی و غیردولتی است، ایراد وارد بر این مصوّبه در به‌کارگ ...

برگزاری نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی (در جايگاه زبان علم) با عنوان «کارسوق واژه‌گزینی»
جمعه و شنبه، دوازدهم و سیزدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان (سمپاد) وزارت آموزش‌وپرورش و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نخستین کارسوق واژه‌گزینی را، با شرکت دانش‌آموزان منتخب پایۀ دهم دبیرستان‏های دورۀ دوم پرورش استعدادهای درخشان شهر تهران، برگزار کردند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۰/۸/۲۲ - ۰۴:۴۹ نسخه قابل چاپ
تشریح برنامه‌های گروه تازه‌تأسیس
آموزش زبان فارسی فرهنگستان
 
به گزارش روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گروه آموزش زبان فارسی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی تأسیس شد و دکتر حسن ذوالفقاری، مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، طی حکمی از سوی دکتر غلامعلی حدّاد عادل به ریاست این گروه منصوب شد. متن حکم صادرشده چنین است:
بسمه‌تعالی
جناب آقای دکتر حسن ذوالفقاری
    با سلام و احترام، با عنایت به دانش و تجربهٔ مدیریتی ارزشمندی که دارید، به مدیریت گروه تازه‌تأسیس «آموزش زبان فارسی» منصوب می‌شوید. نمودار تشکیلاتی و شرح وظایف گروه با پیشنهاد جناب‌عالی در شورای مدیران گروه‌های علمی فرهنگستان بررسی و به تصویب خواهد رسید. توفیق جناب‌عالی را از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.
غلامعلی حدّاد عادل
    دکتر حسن ذوالفقاری در این ‌باره به روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: این گروه چند کار اصلی را در برنامه‌های خود دارد که پس از طرح و تصویب در شورای فرهنگستان به اجرا درخواهندآمد. نخست نظارت بر مسائل آموزشی در وزات آموزش‌وپرورش و کتاب‌های درسی گروه زبان و ادبیات فارسی در مدارس و دانشگاه‌هاست. تلاش می‌شود کتاب‌های درسی در مدارس و دانشگاه‌ها ازنظر مبانی رسم‌الخط فارسی و دستور زبان فارسی درست باشد.
    وی افزود: از سویی، گروه آموزش زبان فارسی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی تلاش می‌کند آسیب‌شناسی کند که آموزش زبان فارسی در داخل و خارج کشور چگونه است تا به یک وضعیت روشن برسد و بر اساس آن تصمیم بگیرد چه راهکارهایی باید پیش گرفت تا اوضاع آموزش زبان فارسی بهبود پیدا کند.
    مدیر گروه آموزش زبان فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی از نقش نظارتی این گروه بر مراکزی که جنبهٔ رسمی دارند خبر داد و گفت: این گروه، علاوه بر وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت آموزش عالی، بر مراکزی چون صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مطبوعات و دیگر مراکزی که جنبهٔ رسمی دارند و با زبان فارسی سروکار دارند، نظارت می‌کند.
    دکتر ذوالفقاری اظهار کرد: قصد داریم یک ارتباط خوب و مناسب بین دانش‌آموزان و دانشجویان با مراکز آموزش زبان فارسی از طریق انجمن‌های ادبی داشته‌باشیم تا از همین راه اهداف و سیاست‌های فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به آن‌ها معرفی کنیم تا انس و الفت بیشتری بین آن‌ها و فرهنگستان ایجاد شود تا به‌عنوان یک مرجع به فرهنگستان زبان و ادب فارسی نگاه شود.
    وی همچنین از ایجاد فصلنامه و مجلاتی در این حوزه سخن گفت و ادامه داد: امیدوارم مجلهٔ روزآمد و جذابی منتشر کنیم تا علاوه بر ایجاد پیوند بین فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مراکز دیگر مرتبط با آموزش زبان فارسی، پیوند فرهنگستان و جوانان را تقویت کند.
    مدیر گروه آموزش زبان فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی انجام کارهای پژوهشی را با رویکردی کاربردی از دیگر فعالیت‌های این گروه برشمرد و افزود: کارهای تحقیقی و پژوهشی که بخشی از آن‌ها جنبهٔ کاربردی دارد به بهبود زبان و ادب فارسی کمک می‌کند. بخشی هم تحقیقات بنیادی و توسعه‌ای است که در درازمدت وضع آموزش زبان فارسی را سامان می‌دهد.
    دکتر ذوالفقاری در پایان از تعامل با دیگر گروه‌های فرهنگستان، برگزاری کارگاه‌های آموزش زبان فارسی برای مخاطبان مختلف و آموزش زبان فارسی برای ایرانیان خارج از کشور، به‌عنوان دیگر برنامه‌های گروه تازه‌تأسیس آموزش زبان فارسی سخن گفت.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی