امروز سه‌شنبه ՝ 1397/03/29    ■ Tue, Jun 19, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۰/۸/۲۲ - ۰۴:۴۹ نسخه قابل چاپ
تشریح برنامه‌های گروه تازه‌تأسیس
آموزش زبان فارسی فرهنگستان
 
به گزارش روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گروه آموزش زبان فارسی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی تأسیس شد و دکتر حسن ذوالفقاری، مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، طی حکمی از سوی دکتر غلامعلی حدّاد عادل به ریاست این گروه منصوب شد. متن حکم صادرشده چنین است:
بسمه‌تعالی
جناب آقای دکتر حسن ذوالفقاری
    با سلام و احترام، با عنایت به دانش و تجربهٔ مدیریتی ارزشمندی که دارید، به مدیریت گروه تازه‌تأسیس «آموزش زبان فارسی» منصوب می‌شوید. نمودار تشکیلاتی و شرح وظایف گروه با پیشنهاد جناب‌عالی در شورای مدیران گروه‌های علمی فرهنگستان بررسی و به تصویب خواهد رسید. توفیق جناب‌عالی را از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.
غلامعلی حدّاد عادل
    دکتر حسن ذوالفقاری در این ‌باره به روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: این گروه چند کار اصلی را در برنامه‌های خود دارد که پس از طرح و تصویب در شورای فرهنگستان به اجرا درخواهندآمد. نخست نظارت بر مسائل آموزشی در وزات آموزش‌وپرورش و کتاب‌های درسی گروه زبان و ادبیات فارسی در مدارس و دانشگاه‌هاست. تلاش می‌شود کتاب‌های درسی در مدارس و دانشگاه‌ها ازنظر مبانی رسم‌الخط فارسی و دستور زبان فارسی درست باشد.
    وی افزود: از سویی، گروه آموزش زبان فارسی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی تلاش می‌کند آسیب‌شناسی کند که آموزش زبان فارسی در داخل و خارج کشور چگونه است تا به یک وضعیت روشن برسد و بر اساس آن تصمیم بگیرد چه راهکارهایی باید پیش گرفت تا اوضاع آموزش زبان فارسی بهبود پیدا کند.
    مدیر گروه آموزش زبان فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی از نقش نظارتی این گروه بر مراکزی که جنبهٔ رسمی دارند خبر داد و گفت: این گروه، علاوه بر وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت آموزش عالی، بر مراکزی چون صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مطبوعات و دیگر مراکزی که جنبهٔ رسمی دارند و با زبان فارسی سروکار دارند، نظارت می‌کند.
    دکتر ذوالفقاری اظهار کرد: قصد داریم یک ارتباط خوب و مناسب بین دانش‌آموزان و دانشجویان با مراکز آموزش زبان فارسی از طریق انجمن‌های ادبی داشته‌باشیم تا از همین راه اهداف و سیاست‌های فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به آن‌ها معرفی کنیم تا انس و الفت بیشتری بین آن‌ها و فرهنگستان ایجاد شود تا به‌عنوان یک مرجع به فرهنگستان زبان و ادب فارسی نگاه شود.
    وی همچنین از ایجاد فصلنامه و مجلاتی در این حوزه سخن گفت و ادامه داد: امیدوارم مجلهٔ روزآمد و جذابی منتشر کنیم تا علاوه بر ایجاد پیوند بین فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مراکز دیگر مرتبط با آموزش زبان فارسی، پیوند فرهنگستان و جوانان را تقویت کند.
    مدیر گروه آموزش زبان فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی انجام کارهای پژوهشی را با رویکردی کاربردی از دیگر فعالیت‌های این گروه برشمرد و افزود: کارهای تحقیقی و پژوهشی که بخشی از آن‌ها جنبهٔ کاربردی دارد به بهبود زبان و ادب فارسی کمک می‌کند. بخشی هم تحقیقات بنیادی و توسعه‌ای است که در درازمدت وضع آموزش زبان فارسی را سامان می‌دهد.
    دکتر ذوالفقاری در پایان از تعامل با دیگر گروه‌های فرهنگستان، برگزاری کارگاه‌های آموزش زبان فارسی برای مخاطبان مختلف و آموزش زبان فارسی برای ایرانیان خارج از کشور، به‌عنوان دیگر برنامه‌های گروه تازه‌تأسیس آموزش زبان فارسی سخن گفت.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی