امروز جمعه ՝ 1396/06/31    ■ Fri, Sep 22, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۰/۸/۲۲ - ۰۴:۴۹ نسخه قابل چاپ
تشریح برنامه‌های گروه تازه‌تأسیس
آموزش زبان فارسی فرهنگستان
 
به گزارش روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گروه آموزش زبان فارسی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی تأسیس شد و دکتر حسن ذوالفقاری، مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، طی حکمی از سوی دکتر غلامعلی حدّاد عادل به ریاست این گروه منصوب شد. متن حکم صادرشده چنین است:
بسمه‌تعالی
جناب آقای دکتر حسن ذوالفقاری
    با سلام و احترام، با عنایت به دانش و تجربهٔ مدیریتی ارزشمندی که دارید، به مدیریت گروه تازه‌تأسیس «آموزش زبان فارسی» منصوب می‌شوید. نمودار تشکیلاتی و شرح وظایف گروه با پیشنهاد جناب‌عالی در شورای مدیران گروه‌های علمی فرهنگستان بررسی و به تصویب خواهد رسید. توفیق جناب‌عالی را از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.
غلامعلی حدّاد عادل
    دکتر حسن ذوالفقاری در این ‌باره به روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: این گروه چند کار اصلی را در برنامه‌های خود دارد که پس از طرح و تصویب در شورای فرهنگستان به اجرا درخواهندآمد. نخست نظارت بر مسائل آموزشی در وزات آموزش‌وپرورش و کتاب‌های درسی گروه زبان و ادبیات فارسی در مدارس و دانشگاه‌هاست. تلاش می‌شود کتاب‌های درسی در مدارس و دانشگاه‌ها ازنظر مبانی رسم‌الخط فارسی و دستور زبان فارسی درست باشد.
    وی افزود: از سویی، گروه آموزش زبان فارسی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی تلاش می‌کند آسیب‌شناسی کند که آموزش زبان فارسی در داخل و خارج کشور چگونه است تا به یک وضعیت روشن برسد و بر اساس آن تصمیم بگیرد چه راهکارهایی باید پیش گرفت تا اوضاع آموزش زبان فارسی بهبود پیدا کند.
    مدیر گروه آموزش زبان فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی از نقش نظارتی این گروه بر مراکزی که جنبهٔ رسمی دارند خبر داد و گفت: این گروه، علاوه بر وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت آموزش عالی، بر مراکزی چون صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مطبوعات و دیگر مراکزی که جنبهٔ رسمی دارند و با زبان فارسی سروکار دارند، نظارت می‌کند.
    دکتر ذوالفقاری اظهار کرد: قصد داریم یک ارتباط خوب و مناسب بین دانش‌آموزان و دانشجویان با مراکز آموزش زبان فارسی از طریق انجمن‌های ادبی داشته‌باشیم تا از همین راه اهداف و سیاست‌های فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به آن‌ها معرفی کنیم تا انس و الفت بیشتری بین آن‌ها و فرهنگستان ایجاد شود تا به‌عنوان یک مرجع به فرهنگستان زبان و ادب فارسی نگاه شود.
    وی همچنین از ایجاد فصلنامه و مجلاتی در این حوزه سخن گفت و ادامه داد: امیدوارم مجلهٔ روزآمد و جذابی منتشر کنیم تا علاوه بر ایجاد پیوند بین فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مراکز دیگر مرتبط با آموزش زبان فارسی، پیوند فرهنگستان و جوانان را تقویت کند.
    مدیر گروه آموزش زبان فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی انجام کارهای پژوهشی را با رویکردی کاربردی از دیگر فعالیت‌های این گروه برشمرد و افزود: کارهای تحقیقی و پژوهشی که بخشی از آن‌ها جنبهٔ کاربردی دارد به بهبود زبان و ادب فارسی کمک می‌کند. بخشی هم تحقیقات بنیادی و توسعه‌ای است که در درازمدت وضع آموزش زبان فارسی را سامان می‌دهد.
    دکتر ذوالفقاری در پایان از تعامل با دیگر گروه‌های فرهنگستان، برگزاری کارگاه‌های آموزش زبان فارسی برای مخاطبان مختلف و آموزش زبان فارسی برای ایرانیان خارج از کشور، به‌عنوان دیگر برنامه‌های گروه تازه‌تأسیس آموزش زبان فارسی سخن گفت.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی