امروز سه‌شنبه ՝ 1394/09/10    ■ Tue, Dec 1, 2015     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
نخستین همایش ملی بررسی موضوعی کتاب‌های درسی زبان و ادبیات فارسی
چهارشنبه، بیست‌وهفتم آبان‌ماه 1394، نخستین همایش ملی بررسی موضوعی کتاب‌های درسی زبان و ادبیات فارسی در شیراز، با هدف آشنایی و پیوند دبیران زبان و ادبیات فارسی با مقولۀ پژوهش در حوزۀ زبان و مباحث مرتبط با زبان و ادبیات فارسی در دو محور کتاب‌های درسی و مباحث کلی ادبیات و حرکت به‌سوی آموزشِ پژوهش‌محور در حوزه‌های آموزشی آموزش‌وپرور ...

برگزیدگان جایزۀ فرهنگستان در بیست‌ویکمین دورۀ نمایشگاه مطبوعات
جمعه، بیست‌ودوم آبان‌ماه 1394، مراسم اعطای جایزۀ فرهنگستان ادب و زبان فارسی به مطبوعات برگزیده در اختتامیۀ بیست‌ویکمین دورۀ نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری برگزار شد.

بیانیۀ فرهنگستان در اختتامیۀ نمایشگاه مطبوعات
در مراسم اهداء جایزۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مطبوعات برگزیده در اختتامیۀ بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری، دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، بیانیۀ هیئت داوران سومین جایزۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مطبوعات را قرائت کرد.

پنجاه‌وچهارمین نشست ماهانه برگزار شد
دوشنبه، چهارم آبان‌ماه 1394، پنجاه‌وچهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این نشست دکتر فرشید سمائی، عضو هیئت علمی و پژوهشگر گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در موضوع «بررسی تعبیری زنجیره‌های دواسمیِ اسم‌ساز در واژه‌سازی» سخنرانی کرد.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۰/۱۲/۱۷ - ۰۷:۱۷ نسخه قابل چاپ
انشا و نویسندگی ـ شمارهٔ 16
 
مجلهٔ انشا و نویسندگی فصلنامهای است آموزشی، پژوهشی، خبری، تحلیل، اطلاعرسانی که بهعنوان رسانهای مکتوب، تلاش میکند ضمن نقد و بررسی وضعیت نوشتن در کشور و معرفی و نقد روشهای نهادهای متولّی فرهنگ عمومی در این زمینه، موجد راهکارهای مؤثر در حوزهٔ نوشتن باشد. وسعت حوزهٔ نوشتن موجب میشود تا مخاطبان مجله همهٔ افراد جامعه باشند که در کسوت معلّم، استاد، پدر، مادر، دانشجو، دانشآموز و کارمند ظاهر میشوند. این مجله را میتوان جزو گروه نشریات تخصصی با هدفگذاری جذب مخاطب خاص و عام و تأکید بیشتر بر مخاطب عام دانست؛ چرا که مقالات، یادداشتها و گفتوگوهای آن، علاوه بر بیان تخصصی مطالب حوزهٔ ادبیات و نوشتار، برای نویسندگان نوپا و علاقهمندان به نویسندگی نیز مفید است.
    در این شماره از مجلهٔ انشا و نویسندگی که ویژهٔ ویرایش است، این مطالب منتشر شدهاست: «چون خود را عالم دهر می‌دانیم ویراستار نمی‌خواهیم»، مسعود احمدی؛ «آسیب‌شناسی ویرایش در ایران»، زهرا جلال‌زاده؛ «آشفته‌بازار ویرایش»، بنفشه محمودی؛ «استراتژی زبانی شاعران: تأملی در ویراستاری کتاب‌های شعر»، مهرنوش قربانعلی؛ «لحن مناسب در ویرایش آثار ادبی»، فرزاد فربد؛ «به امیدِ ویراستار»، الوند بهاری؛ «برخی از مشکلات ویراستار در ایران»، طاهره کریمی؛ «فاصله و نیم‌فاصله در حروف‌چینی متن»، محمد خاکی؛ «فرهنگستان، خط فارسی، و ویراستاران»، مرتضی قاسمی؛ «مگه دست خودت ئه آقای یعقوبی؟»، کاوه حدادی؛ «نقطهٔ آغاز ویرایش»، آزاده چاوش‌خاتمی؛ «نویسندهٔ پشت پرده»، علی حدادی؛ «ویراستاری، روی دیگر غلط‌نویسی»، علی سطوتی قلعه؛ «ویرایش هنر است، اما سلیقه‌ای نیست»، نرگس حسنی؛ «فرهنگ موضوعی دستور خط فارسی»، آزاده چاوش‌خاتمی؛ «دستور خط فارسی»، حسن قریبی.
    بخش‌های شعر، داستان، و نوشتن، دیگر بخش‌های این شماره از مجلهٔ انشا و نویسندگی را تشکیل می‌دهند. سرمقالهٔ این شماره از مجلهٔ انشا و نویسندگی به قلم سیّد حسین محمدی حسینی‌نژاد، و سخن سردبیر مهمان، به قلم خانم نرگس حسنی است.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی