امروز جمعه ՝ 1396/06/31    ■ Fri, Sep 22, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۳/۳۱ - ۱۴:۵۷ نسخه قابل چاپ
خبرنامۀ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی ـ شمارۀ ۳۴
 
سی و چهارمین شمارۀ خبرنامۀ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان (خرداد ۱۳۹۶) منتشر شد. فهرست مندرجات این شماره از خبرنامۀ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی بدین شرح است: سخن نخست: دلایل حفظ، ترویج و آموزش زبان فارسی در نظام آموزشی (دکتر حسن ذوالفقاری)؛ گزارش دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی، در چهارصد و پنجاه و ششمین جلسۀ شورای فرهنگستان با موضوع «وضعیت زبان و ادبیات فارسی در مدارس کشور» (گیتی قریب)؛ گفت‌وگو با دکتر احسان قبول، رئیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان دانشگاه فردوسی مشهد (عفت امانی و مائده نیک‌سرشت)؛ معرفی مصوّبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی: ۱. واژه‌های عمومی؛ ۲. واژه‌های بیگانه در کتاب‌های درسی (شیما شریفی)؛ آشنایی با دانشگاه‌های ایران (۲۶): پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آذین شهریاری‌فرد)؛ نقد و تحلیل متون درسی (۷): درس «رستم و اشکبوس» سال دهم (عبدالحسین موحد)؛ نامۀ رسیده: نقد مبحث کاربرد اصطلاحات «تخصص و فوق تخصص» از مقالۀ محمدرضا زرسنج در خبرنامۀ شمارۀ ۳۲ (روح‌الله نوری)؛ کارگاه نویسندگی دانش‌آموزان (۴): مثل‌سازی: ضرب‌المثل‌های موبایلی (سیّد رضا باقریان موحد)؛ مباحث آموزشی (۷): ضرورت حضور زبان‌شناس آموزشی در شورای برنامه‌ریزی درسی مناطق دوزبانه (گیتی قریب)؛ آشنایی با رسانه‌های مجازی (۴): نرم‌افزار دُرج، کتابخانۀ الکترونیک شعر و ادب فارسی (مائده نیک‌سرشت)؛ بیست و چهارمین بزرگداشت مفاخر آذربایجان در بنیاد شهریار؛ نشست مشترک مرکز آموزش زبان فارسی فردوسی با گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی؛ دومین همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی؛ گزارش مجلۀ شمارۀ ۵۹ نامۀ فرهنگستان از فعالیت‌های گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی در سال ۱۳۹۴، ماهنامۀ انشا و نویسندگی ـ شمارۀ ۷۹ (اردیبهشت ۱۳۹۶)؛ معلمان شاعر: معرفی اکبر بهداروند به‌همراه گزیدۀ اشعار (داریوش گودرزی).
    علاقه‌مندان می‌توانند سی و چهارمین شمارۀ خبرنامۀ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان و همچنین شماره‌های پیشین آن را از نشانی زیر بارگیری کنند:
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی