امروز چهارشنبه ՝ 1396/06/29    ■ Wed, Sep 20, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۰:۵۳ نسخه قابل چاپ
آثار ایران‌شناسی در تاجیکستان منتشر شد
 
ایران‌شناسی از جملۀ علوم میان‌رشته‌ای است که در مفهوم عمومی، شامل مطالعات‌ زبان، تاریخ، ادیان و فرهنگ اقوام ایرانی‌تبار است و طبعاً ازلحاظ جغرافیایی به مرزوبوم ایران امروز محدود نمی‌شود، بلکه دربرگیرندۀ تمام مناطقی است که میراث ایران کهن تاریخی را دارند.
    اصطلاح ایران‌شناسی (Iranology)، صرف‌نظر از جامع بودن یا نبودن این تعبیر، که برخی آن را محدود و نارسا می‌دانند و به‌جای آن تعبیر مطالعات‌ ایرانی (Iranian studies) را پیشنهاد کرده‌اند، از قرن نوزدهم میلادی رواج یافت. این اصطلاح، در یک تعریف عمومی و فراگیر، عبارت است از شناخت جامعۀ ایرانی و تحولاتی که از آغاز تا امروز داشته است.
    کتاب حاضر تحت عنوان آثار ایران‌شناسی، اثر پژوهشگر نام‌آشنای تاجیک، پروفسور میرزا ملااحمد است، که سالیان زیادی از عمر خویش را صرف پژوهش در زمینۀ تاریخ ادبیات و فرهنگ فارسی ـ تاجیکی کرده و تا کنون بیش از ۶۰ جلد کتاب و ۵۵۰ مقاله ر در حوزه‌های مذکور منتشر کرده است.
    کتاب آثار ایران‌شناسی با پیشنهاد و مقدمۀ دکتر حجت‌الله فغانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، از سوی پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی و انستیتو زبان و ادبیات رودکی آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان منتشر شده است. اثر حاضر حاوی ۴۶ مقاله است که به موضوعات و مسائل گوناگون ایران‌شناختی اختصاص یافته‌اند. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تعداد مجلدات این مجموعۀ مقالات به چهار جلد برسد.
    جلد نخست کتاب آثار ایران‌شناسی، به قلم میرزا ملااحمد، در ۵۵۲ صفحه و به خط سیریلیک در پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، به چاپ رسیده است.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی