امروز سه‌شنبه ՝ 1396/11/03    ■ Tue, Jan 23, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
دیوان سید حسن غزنوی، نویافته‌ها و تصحیح مجدد
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی، نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی کرد.

نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
چهارشنبه، بیستم‌ دی‌ماه ۱۳۹۶، نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در محل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این جلسه پس از ارائۀ گزارش مختصری از روال برگزاری پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در سال گذشته، اعضای کارگروه به بررسی برگۀ ارزیابی داوران جایزه پرداختند.

استاد اسماعیل سعادت و دکتر حسین معصومی همدانی، برگزیدگان جشنوارۀ فارابی
یکشنبه، بیست‌وچهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم اختتامیۀ نهمین جشنوارۀ بین‌المللی فارابی با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در محل اجلاس سران برگزار شد.

هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان برگزار می‌شود
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی: نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی خواهد کرد.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۱۱ - ۱۴:۰۵ نسخه قابل چاپ
تئوری و کاربردهای مکانیک مدار ماهواره
مخاطبان کتاب حاضر، که با هدف آموزش و تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی به رشتۀ تحریر درآمده، دانشجویان و علاقه‌مندان به موضوعات نجوم و هوافضا و همچنین کسانی هستند که گرایش تحصیلی در زمینه‌هایی مانند مکانیک مداری، پیش‌رانش موشک و طراحی فضاپیما دارند.
    به گفتۀ مترجمان در مقدمۀ کتاب، علی‌رغم اینکه پژوهشگران، به دلیل آشنایی‌ با زبان‌های خارجی، کمتر خود را نیازمند داشتن و مطالعۀ متون علمی به زبان فارسی می‌بینند،‌ نمی‌توان نقش متون علمی به زبان فارسی را در سرعت انتقال دانش و تجارب انکار کرد. آنان بر این نکته تأکید می‌ورزند که برای ورود به عرصۀ فعالیت‌های فناورانۀ فضایی، تهیۀ کتب و مقالات و مراجع مناسب به زبان فارسی یکی از اصول مهم است. به همین دلیل، مترجمان کوشیده‌اند تا اصطلاحات خارجی علمی و تخصصی این حوزه را، به‌منظور بیان درست مفاهیم، به فارسی برگردانند. کتاب حاضر، علاوه بر مقدمه و پیشگفتار، ‌شامل ده فصل است که عبارت‌اند از: مقدمه‌ای بر مکانیک مدار؛ مدار ماهواره؛ محیط مدار؛ توانایی عملیاتی (مانور) ماهواره؛ روانه کردن ماهواره به مدار؛ بوسترهای امروزی جهان؛ افزایش کارایی موشک؛ انتخاب مدار؛ انتخاب معماری مناسب برای منظومه؛ و عصر فنّاوری‌های فضایی قرن بیست و یکم. پنج پیوست و دو واژه‌نامۀ انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی و مراجع، بخش‌های پایانی کتاب را تشکیل می‌دهند.
    مترجمان مجموعۀ حاضر کوشیده‌اند در کار ترجمه حتی‌الامکان از اصطلاحات انگلیسی کمتر استفاده کنند و بدین منظور از اصطلاحات فارسی‌ای که در این حوزه به کار می‌رود به‌خوبی بهره جسته‌اند؛ اصطلاحاتی مانند:‌ مولفۀ شعاعی در برابر radial component. در میان این اصطلاحات برخی از مصوّبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز به چشم می‌خورد؛ از آن جمله: انرژی جنبشی در برابر kinetic energy،‌ خروج از مرکز در برابر eccentricity، سرعت فرار در برابرescape velocity ،‌ ضربه در برابر impulse.
    کتاب تئوری و کاربردهای مکانیک مدار ماهواره، نوشتۀ تام لوگزدون و با ترجمۀ آقایان رضا طرفی و ابوالفضل ملکی است که انتشارات جهاد دانشگاهی شهید بهشتی آن را در ۲۸۲ صفحه و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، به بهای ۲۰۰هزار ریال منتشر کرده است.

معرفی: سهیلا حیدری

 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی