امروز شنبه ՝ 1396/04/31    ■ Sat, Jul 22, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
چهارصد و پنجاه و هفتمین نشست شورا
دوشنبه، بیست و ششم تیرماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و هفتمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته و مدیران گروه‌های علمی فرهنگستان، به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. اعلام تأثر فرهنگستان از درگذشت دکتر دادخدا سیم‌الدین، عضو پیوستۀ غیرایرانی (تاجیک) فرهنگستان، قرائت نا ...

دومین همایش آموزش زبان و ادبیات فارسی
چهارشنبه، بیست و یکم تیرماه ۱۳۹۶، دومین همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی، در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، با حضور استادان و پژوهشگران داخلی و خارجی برگزار شد. اولین دورۀ این همایش، به ابتکار انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، در دانشگاه تربیت مدرس انجام شد. در همایش امسال بیست سخنران در سه نشست تخصصیِ بررسی منابع ...

گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی و آموزش مربیان استان خوزستان
یکشنبه، هجدهم تیرماه ۱۳۹۶، گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی، طی یک برنامۀ آموزشی دوروزه، چهل نفر از مدرسان مناطق دوزبانۀ استان خوزستان را به مدت ۱۶ ساعت، با اصول و مبانی دوزبانگی آشنا کرد. اين برنامه به‌منظور تربیت مربي و مدرس براي گروه آموزشی مدارس نوبنیاد مؤسسۀ راه ایمان در شعيبيۀ استان خوزستان و در محل مجتمع آموزشی بانو امین اج ...

انتشار ترجمۀ آلمانی شاهنامه
دکتر نصرت‌الله رستگار، محقق ایرانی و بازنشستۀ فرهنگستان علوم اتریش و دانشگاه وین، تصحیح ترجمۀ آلمانی بخشی از شاهنامه را به پایان رسانده است.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۱۱ - ۱۴:۰۵ نسخه قابل چاپ
تئوری و کاربردهای مکانیک مدار ماهواره
مخاطبان کتاب حاضر، که با هدف آموزش و تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی به رشتۀ تحریر درآمده، دانشجویان و علاقه‌مندان به موضوعات نجوم و هوافضا و همچنین کسانی هستند که گرایش تحصیلی در زمینه‌هایی مانند مکانیک مداری، پیش‌رانش موشک و طراحی فضاپیما دارند.
    به گفتۀ مترجمان در مقدمۀ کتاب، علی‌رغم اینکه پژوهشگران، به دلیل آشنایی‌ با زبان‌های خارجی، کمتر خود را نیازمند داشتن و مطالعۀ متون علمی به زبان فارسی می‌بینند،‌ نمی‌توان نقش متون علمی به زبان فارسی را در سرعت انتقال دانش و تجارب انکار کرد. آنان بر این نکته تأکید می‌ورزند که برای ورود به عرصۀ فعالیت‌های فناورانۀ فضایی، تهیۀ کتب و مقالات و مراجع مناسب به زبان فارسی یکی از اصول مهم است. به همین دلیل، مترجمان کوشیده‌اند تا اصطلاحات خارجی علمی و تخصصی این حوزه را، به‌منظور بیان درست مفاهیم، به فارسی برگردانند. کتاب حاضر، علاوه بر مقدمه و پیشگفتار، ‌شامل ده فصل است که عبارت‌اند از: مقدمه‌ای بر مکانیک مدار؛ مدار ماهواره؛ محیط مدار؛ توانایی عملیاتی (مانور) ماهواره؛ روانه کردن ماهواره به مدار؛ بوسترهای امروزی جهان؛ افزایش کارایی موشک؛ انتخاب مدار؛ انتخاب معماری مناسب برای منظومه؛ و عصر فنّاوری‌های فضایی قرن بیست و یکم. پنج پیوست و دو واژه‌نامۀ انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی و مراجع، بخش‌های پایانی کتاب را تشکیل می‌دهند.
    مترجمان مجموعۀ حاضر کوشیده‌اند در کار ترجمه حتی‌الامکان از اصطلاحات انگلیسی کمتر استفاده کنند و بدین منظور از اصطلاحات فارسی‌ای که در این حوزه به کار می‌رود به‌خوبی بهره جسته‌اند؛ اصطلاحاتی مانند:‌ مولفۀ شعاعی در برابر radial component. در میان این اصطلاحات برخی از مصوّبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز به چشم می‌خورد؛ از آن جمله: انرژی جنبشی در برابر kinetic energy،‌ خروج از مرکز در برابر eccentricity، سرعت فرار در برابرescape velocity ،‌ ضربه در برابر impulse.
    کتاب تئوری و کاربردهای مکانیک مدار ماهواره، نوشتۀ تام لوگزدون و با ترجمۀ آقایان رضا طرفی و ابوالفضل ملکی است که انتشارات جهاد دانشگاهی شهید بهشتی آن را در ۲۸۲ صفحه و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، به بهای ۲۰۰هزار ریال منتشر کرده است.

معرفی: سهیلا حیدری

 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی