امروز جمعه ՝ 1396/06/31    ■ Fri, Sep 22, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۱۱ - ۱۴:۰۵ نسخه قابل چاپ
تئوری و کاربردهای مکانیک مدار ماهواره
مخاطبان کتاب حاضر، که با هدف آموزش و تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی به رشتۀ تحریر درآمده، دانشجویان و علاقه‌مندان به موضوعات نجوم و هوافضا و همچنین کسانی هستند که گرایش تحصیلی در زمینه‌هایی مانند مکانیک مداری، پیش‌رانش موشک و طراحی فضاپیما دارند.
    به گفتۀ مترجمان در مقدمۀ کتاب، علی‌رغم اینکه پژوهشگران، به دلیل آشنایی‌ با زبان‌های خارجی، کمتر خود را نیازمند داشتن و مطالعۀ متون علمی به زبان فارسی می‌بینند،‌ نمی‌توان نقش متون علمی به زبان فارسی را در سرعت انتقال دانش و تجارب انکار کرد. آنان بر این نکته تأکید می‌ورزند که برای ورود به عرصۀ فعالیت‌های فناورانۀ فضایی، تهیۀ کتب و مقالات و مراجع مناسب به زبان فارسی یکی از اصول مهم است. به همین دلیل، مترجمان کوشیده‌اند تا اصطلاحات خارجی علمی و تخصصی این حوزه را، به‌منظور بیان درست مفاهیم، به فارسی برگردانند. کتاب حاضر، علاوه بر مقدمه و پیشگفتار، ‌شامل ده فصل است که عبارت‌اند از: مقدمه‌ای بر مکانیک مدار؛ مدار ماهواره؛ محیط مدار؛ توانایی عملیاتی (مانور) ماهواره؛ روانه کردن ماهواره به مدار؛ بوسترهای امروزی جهان؛ افزایش کارایی موشک؛ انتخاب مدار؛ انتخاب معماری مناسب برای منظومه؛ و عصر فنّاوری‌های فضایی قرن بیست و یکم. پنج پیوست و دو واژه‌نامۀ انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی و مراجع، بخش‌های پایانی کتاب را تشکیل می‌دهند.
    مترجمان مجموعۀ حاضر کوشیده‌اند در کار ترجمه حتی‌الامکان از اصطلاحات انگلیسی کمتر استفاده کنند و بدین منظور از اصطلاحات فارسی‌ای که در این حوزه به کار می‌رود به‌خوبی بهره جسته‌اند؛ اصطلاحاتی مانند:‌ مولفۀ شعاعی در برابر radial component. در میان این اصطلاحات برخی از مصوّبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز به چشم می‌خورد؛ از آن جمله: انرژی جنبشی در برابر kinetic energy،‌ خروج از مرکز در برابر eccentricity، سرعت فرار در برابرescape velocity ،‌ ضربه در برابر impulse.
    کتاب تئوری و کاربردهای مکانیک مدار ماهواره، نوشتۀ تام لوگزدون و با ترجمۀ آقایان رضا طرفی و ابوالفضل ملکی است که انتشارات جهاد دانشگاهی شهید بهشتی آن را در ۲۸۲ صفحه و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، به بهای ۲۰۰هزار ریال منتشر کرده است.

معرفی: سهیلا حیدری

 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی