امروز دوشنبه ՝ 1397/02/31    ■ Mon, May 21, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۱۱ - ۱۴:۰۵ نسخه قابل چاپ
تئوری و کاربردهای مکانیک مدار ماهواره
مخاطبان کتاب حاضر، که با هدف آموزش و تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی به رشتۀ تحریر درآمده، دانشجویان و علاقه‌مندان به موضوعات نجوم و هوافضا و همچنین کسانی هستند که گرایش تحصیلی در زمینه‌هایی مانند مکانیک مداری، پیش‌رانش موشک و طراحی فضاپیما دارند.
    به گفتۀ مترجمان در مقدمۀ کتاب، علی‌رغم اینکه پژوهشگران، به دلیل آشنایی‌ با زبان‌های خارجی، کمتر خود را نیازمند داشتن و مطالعۀ متون علمی به زبان فارسی می‌بینند،‌ نمی‌توان نقش متون علمی به زبان فارسی را در سرعت انتقال دانش و تجارب انکار کرد. آنان بر این نکته تأکید می‌ورزند که برای ورود به عرصۀ فعالیت‌های فناورانۀ فضایی، تهیۀ کتب و مقالات و مراجع مناسب به زبان فارسی یکی از اصول مهم است. به همین دلیل، مترجمان کوشیده‌اند تا اصطلاحات خارجی علمی و تخصصی این حوزه را، به‌منظور بیان درست مفاهیم، به فارسی برگردانند. کتاب حاضر، علاوه بر مقدمه و پیشگفتار، ‌شامل ده فصل است که عبارت‌اند از: مقدمه‌ای بر مکانیک مدار؛ مدار ماهواره؛ محیط مدار؛ توانایی عملیاتی (مانور) ماهواره؛ روانه کردن ماهواره به مدار؛ بوسترهای امروزی جهان؛ افزایش کارایی موشک؛ انتخاب مدار؛ انتخاب معماری مناسب برای منظومه؛ و عصر فنّاوری‌های فضایی قرن بیست و یکم. پنج پیوست و دو واژه‌نامۀ انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی و مراجع، بخش‌های پایانی کتاب را تشکیل می‌دهند.
    مترجمان مجموعۀ حاضر کوشیده‌اند در کار ترجمه حتی‌الامکان از اصطلاحات انگلیسی کمتر استفاده کنند و بدین منظور از اصطلاحات فارسی‌ای که در این حوزه به کار می‌رود به‌خوبی بهره جسته‌اند؛ اصطلاحاتی مانند:‌ مولفۀ شعاعی در برابر radial component. در میان این اصطلاحات برخی از مصوّبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز به چشم می‌خورد؛ از آن جمله: انرژی جنبشی در برابر kinetic energy،‌ خروج از مرکز در برابر eccentricity، سرعت فرار در برابرescape velocity ،‌ ضربه در برابر impulse.
    کتاب تئوری و کاربردهای مکانیک مدار ماهواره، نوشتۀ تام لوگزدون و با ترجمۀ آقایان رضا طرفی و ابوالفضل ملکی است که انتشارات جهاد دانشگاهی شهید بهشتی آن را در ۲۸۲ صفحه و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، به بهای ۲۰۰هزار ریال منتشر کرده است.

معرفی: سهیلا حیدری

 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی