امروز سه‌شنبه ՝ 1396/08/30    ■ Tue, Nov 21, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آموزش واژه‌گزینی در رادیو فرهنگ
واژه‌گزینی در حوزه‌های علمی و فنی و هنری اصول و ضوابطی دارد که آشنایی با آن‌ها برای علاقه‌مندان به زبان فارسی جذاب و آموختنی است. ازاین‌رو، به کوشش رادیو فرهنگ، سلسله‌گفتارهای دکتر غلامعلی حداد عادل در درس «کلیات و کارگاه واژه‌گزینی» که در نیم‌سال تحصیلی ۹۵-۹۶ مقطع کارشناسی ارشد رشتة واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی تدریس شد، ضبط و برا ...

بازدید استادان افغانستانی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، هفدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، هیئتی از کشور افغانستان، متشکل از استادان زبان و ادبیات فارسی و رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، میهمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. آقایان دکتر اسدی، رئیس دانشگاه آموزش‌وپرورش کابل؛ دکتر عاکف جهاد، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار؛ دکتر طالقانی، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان؛ دکتر ی ...

الزام هیئت دولت به رعایت قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی بیگانه»
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای خطاب دکتر حسن روحانی، قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه» را یادآوری کرده است. رئیس مجلس شورای اسلامی در این نامه که مربوط به مصوبۀ تیرماه هیئت دولت دربارۀ تعیین تعرفۀ خدمات درمانی در بخش دولتی و خصوصی و غیردولتی است، ایراد وارد بر این مصوّبه در به‌کارگ ...

برگزاری نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی (در جايگاه زبان علم) با عنوان «کارسوق واژه‌گزینی»
جمعه و شنبه، دوازدهم و سیزدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان (سمپاد) وزارت آموزش‌وپرورش و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نخستین کارسوق واژه‌گزینی را، با شرکت دانش‌آموزان منتخب پایۀ دهم دبیرستان‏های دورۀ دوم پرورش استعدادهای درخشان شهر تهران، برگزار کردند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۱۱ - ۱۴:۰۵ نسخه قابل چاپ
تئوری و کاربردهای مکانیک مدار ماهواره
مخاطبان کتاب حاضر، که با هدف آموزش و تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی به رشتۀ تحریر درآمده، دانشجویان و علاقه‌مندان به موضوعات نجوم و هوافضا و همچنین کسانی هستند که گرایش تحصیلی در زمینه‌هایی مانند مکانیک مداری، پیش‌رانش موشک و طراحی فضاپیما دارند.
    به گفتۀ مترجمان در مقدمۀ کتاب، علی‌رغم اینکه پژوهشگران، به دلیل آشنایی‌ با زبان‌های خارجی، کمتر خود را نیازمند داشتن و مطالعۀ متون علمی به زبان فارسی می‌بینند،‌ نمی‌توان نقش متون علمی به زبان فارسی را در سرعت انتقال دانش و تجارب انکار کرد. آنان بر این نکته تأکید می‌ورزند که برای ورود به عرصۀ فعالیت‌های فناورانۀ فضایی، تهیۀ کتب و مقالات و مراجع مناسب به زبان فارسی یکی از اصول مهم است. به همین دلیل، مترجمان کوشیده‌اند تا اصطلاحات خارجی علمی و تخصصی این حوزه را، به‌منظور بیان درست مفاهیم، به فارسی برگردانند. کتاب حاضر، علاوه بر مقدمه و پیشگفتار، ‌شامل ده فصل است که عبارت‌اند از: مقدمه‌ای بر مکانیک مدار؛ مدار ماهواره؛ محیط مدار؛ توانایی عملیاتی (مانور) ماهواره؛ روانه کردن ماهواره به مدار؛ بوسترهای امروزی جهان؛ افزایش کارایی موشک؛ انتخاب مدار؛ انتخاب معماری مناسب برای منظومه؛ و عصر فنّاوری‌های فضایی قرن بیست و یکم. پنج پیوست و دو واژه‌نامۀ انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی و مراجع، بخش‌های پایانی کتاب را تشکیل می‌دهند.
    مترجمان مجموعۀ حاضر کوشیده‌اند در کار ترجمه حتی‌الامکان از اصطلاحات انگلیسی کمتر استفاده کنند و بدین منظور از اصطلاحات فارسی‌ای که در این حوزه به کار می‌رود به‌خوبی بهره جسته‌اند؛ اصطلاحاتی مانند:‌ مولفۀ شعاعی در برابر radial component. در میان این اصطلاحات برخی از مصوّبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز به چشم می‌خورد؛ از آن جمله: انرژی جنبشی در برابر kinetic energy،‌ خروج از مرکز در برابر eccentricity، سرعت فرار در برابرescape velocity ،‌ ضربه در برابر impulse.
    کتاب تئوری و کاربردهای مکانیک مدار ماهواره، نوشتۀ تام لوگزدون و با ترجمۀ آقایان رضا طرفی و ابوالفضل ملکی است که انتشارات جهاد دانشگاهی شهید بهشتی آن را در ۲۸۲ صفحه و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، به بهای ۲۰۰هزار ریال منتشر کرده است.

معرفی: سهیلا حیدری

 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی