امروز سه‌شنبه ՝ 1396/11/03    ■ Tue, Jan 23, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
دیوان سید حسن غزنوی، نویافته‌ها و تصحیح مجدد
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی، نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی کرد.

نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
چهارشنبه، بیستم‌ دی‌ماه ۱۳۹۶، نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در محل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این جلسه پس از ارائۀ گزارش مختصری از روال برگزاری پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در سال گذشته، اعضای کارگروه به بررسی برگۀ ارزیابی داوران جایزه پرداختند.

استاد اسماعیل سعادت و دکتر حسین معصومی همدانی، برگزیدگان جشنوارۀ فارابی
یکشنبه، بیست‌وچهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم اختتامیۀ نهمین جشنوارۀ بین‌المللی فارابی با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در محل اجلاس سران برگزار شد.

هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان برگزار می‌شود
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی: نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی خواهد کرد.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۱۱ - ۱۴:۰۷ نسخه قابل چاپ
توان‌بخشی شنوایی کودکان
 کتاب توان‌بخشی شنوایی کودکان، با هدف کمک به شنوایی‌شناسان آموزشی، آموزگاران و والدین کودکان دارای آسیب شنوایی، و همچنین به‌منظور ارتقاء مهارت و کسب راهبردهای آموزشی تألیف شده است. ازآنجایی‌که این کتاب با اهداف آموزشی تهیه شده است، مؤلف در نگارش ان از زبانی بسیار روان و یکدست و به دور از هرگونه آمیختگی نوشتاری فارسی ـ انگلیسی و قابل فهم بهره برده است. این ویژگی می‌تواند در یادگیری مطالب سهم بسزایی داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های مهم این کتاب دامنۀ وسیع کاربرد اصطلاحات فارسی در برابر اصطلاحات انگلیسی است. نویسنده کوشیده است اصطلاحات فارسی و به‌ویژه واژه­های نوساختۀ مصوّب فرهنگستان زبان و ادب فارسی را در کتاب خود به کار گیرد و گاه خود نیز به واژه‌سازی پرداخته است. در واژه‌نمای دوزبانۀ کتاب حدود هفتصد اصطلاح فهرست شده است که برخی از آن‌ها واژه‌های مصوب فرهنگستان و برخی دیگر ساختۀ نویسنده است.
نمونه‌هایی از واژه‌های مصوب فرهنگستان که مؤلف آن‌ها را در کتاب به کار برده به این شرح است:
پادزیست در برابر antibiotics
فام­تن در برابر chromosome
زامه در برابر sperm
مامه در برابر ovum
راکیزه­ای در برابر mitochondrial
ژنگان در برابر genome
اندامگان در برابر organism
شنیدپذیری در برابر audibility
یاخته در برابر cell (از مصوّبات فرهنگستان اول)
گوش­بین در برابر otoscope
کاشتینۀ حلزونی در برابر cochlear implant
شنوایی‌نگاره در برابر audiogram
شنوایی­سنجی دیدارپاداشی در برابر visual reinforcement audiometry
از جملۀ مواردی که نویسنده خود به واژه‌سازی پرداخته است می‌توان به این نمونه‌ها اشاره کرد: هم­نمود واجی در برابر visem
پی­تباه­زا در برابر neurodegenerative
شنوایی­نگارۀ سرسره­ای در برابر ski-slope audiogram
شنوایی‌نگارۀ ناوه­ای در برابر cookie-bite audiogram
تراکاشت در برابر transplant
انگاره‌سازی شنیداری در برابر auditory imagery
سمعک استخوان­مهار در برابر bone-anchored hearing aid
    این مجموعه علاوه بر فهرست و پیشگفتار، شامل پانزده فصل است که عبارت‌اند از: افت شنوایی؛ مشاورۀ شنوایی‌شناختی؛ طرح مداخلۀ شنیداری؛ گفتار و زبان؛ درک گفتار؛ گفتارخوانی؛ آموزش گفتارخوانی؛ مفاهیم تربیت شنوایی؛ ارزیابی درک گفتار؛ رویکردهای تربیت شنیداری؛ درمان شنیداری/ کلامی؛ آموزش گفتار؛ آموزش زبان و گفتگوی والدمحور؛ آموزش گفتگو با تلفن؛ و نقش آموزگاران در توان‌بخشی شنوایی. منابع فارسی و انگلیسی، واژه‌نما و موضوع‌نما بخش‌های پایانی این مجموعه را تشکیل می‌دهند.
    کتاب توان‌بخشی شنوایی کودکان، نوشتۀ امیرعباس ابراهیمی،‌ دانش­آموختۀ رشتۀ شنوایی‌شناسی و عضو کارگروه واژه‌گزینی شنوایی‌شناسی فرهنگستان است که نشر دانژه آن را در ۶۷۲ صفحه و با شمارگان ۱۶۵۰ نسخه، به بهای ۱۲۰هزار ریال منتشر کرده است.

معرفی: سهیلا حیدری

 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی