امروز جمعه ՝ 1396/06/31    ■ Fri, Sep 22, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۱۱ - ۱۴:۰۷ نسخه قابل چاپ
توان‌بخشی شنوایی کودکان
 کتاب توان‌بخشی شنوایی کودکان، با هدف کمک به شنوایی‌شناسان آموزشی، آموزگاران و والدین کودکان دارای آسیب شنوایی، و همچنین به‌منظور ارتقاء مهارت و کسب راهبردهای آموزشی تألیف شده است. ازآنجایی‌که این کتاب با اهداف آموزشی تهیه شده است، مؤلف در نگارش ان از زبانی بسیار روان و یکدست و به دور از هرگونه آمیختگی نوشتاری فارسی ـ انگلیسی و قابل فهم بهره برده است. این ویژگی می‌تواند در یادگیری مطالب سهم بسزایی داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های مهم این کتاب دامنۀ وسیع کاربرد اصطلاحات فارسی در برابر اصطلاحات انگلیسی است. نویسنده کوشیده است اصطلاحات فارسی و به‌ویژه واژه­های نوساختۀ مصوّب فرهنگستان زبان و ادب فارسی را در کتاب خود به کار گیرد و گاه خود نیز به واژه‌سازی پرداخته است. در واژه‌نمای دوزبانۀ کتاب حدود هفتصد اصطلاح فهرست شده است که برخی از آن‌ها واژه‌های مصوب فرهنگستان و برخی دیگر ساختۀ نویسنده است.
نمونه‌هایی از واژه‌های مصوب فرهنگستان که مؤلف آن‌ها را در کتاب به کار برده به این شرح است:
پادزیست در برابر antibiotics
فام­تن در برابر chromosome
زامه در برابر sperm
مامه در برابر ovum
راکیزه­ای در برابر mitochondrial
ژنگان در برابر genome
اندامگان در برابر organism
شنیدپذیری در برابر audibility
یاخته در برابر cell (از مصوّبات فرهنگستان اول)
گوش­بین در برابر otoscope
کاشتینۀ حلزونی در برابر cochlear implant
شنوایی‌نگاره در برابر audiogram
شنوایی­سنجی دیدارپاداشی در برابر visual reinforcement audiometry
از جملۀ مواردی که نویسنده خود به واژه‌سازی پرداخته است می‌توان به این نمونه‌ها اشاره کرد: هم­نمود واجی در برابر visem
پی­تباه­زا در برابر neurodegenerative
شنوایی­نگارۀ سرسره­ای در برابر ski-slope audiogram
شنوایی‌نگارۀ ناوه­ای در برابر cookie-bite audiogram
تراکاشت در برابر transplant
انگاره‌سازی شنیداری در برابر auditory imagery
سمعک استخوان­مهار در برابر bone-anchored hearing aid
    این مجموعه علاوه بر فهرست و پیشگفتار، شامل پانزده فصل است که عبارت‌اند از: افت شنوایی؛ مشاورۀ شنوایی‌شناختی؛ طرح مداخلۀ شنیداری؛ گفتار و زبان؛ درک گفتار؛ گفتارخوانی؛ آموزش گفتارخوانی؛ مفاهیم تربیت شنوایی؛ ارزیابی درک گفتار؛ رویکردهای تربیت شنیداری؛ درمان شنیداری/ کلامی؛ آموزش گفتار؛ آموزش زبان و گفتگوی والدمحور؛ آموزش گفتگو با تلفن؛ و نقش آموزگاران در توان‌بخشی شنوایی. منابع فارسی و انگلیسی، واژه‌نما و موضوع‌نما بخش‌های پایانی این مجموعه را تشکیل می‌دهند.
    کتاب توان‌بخشی شنوایی کودکان، نوشتۀ امیرعباس ابراهیمی،‌ دانش­آموختۀ رشتۀ شنوایی‌شناسی و عضو کارگروه واژه‌گزینی شنوایی‌شناسی فرهنگستان است که نشر دانژه آن را در ۶۷۲ صفحه و با شمارگان ۱۶۵۰ نسخه، به بهای ۱۲۰هزار ریال منتشر کرده است.

معرفی: سهیلا حیدری

 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی