امروز شنبه ՝ 1396/09/04    ■ Sat, Nov 25, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آموزش واژه‌گزینی در رادیو فرهنگ
واژه‌گزینی در حوزه‌های علمی و فنی و هنری اصول و ضوابطی دارد که آشنایی با آن‌ها برای علاقه‌مندان به زبان فارسی جذاب و آموختنی است. ازاین‌رو، به کوشش رادیو فرهنگ، سلسله‌گفتارهای دکتر غلامعلی حداد عادل در درس «کلیات و کارگاه واژه‌گزینی» که در نیم‌سال تحصیلی ۹۵-۹۶ مقطع کارشناسی ارشد رشتة واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی تدریس شد، ضبط و برا ...

بازدید استادان افغانستانی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، هفدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، هیئتی از کشور افغانستان، متشکل از استادان زبان و ادبیات فارسی و رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، میهمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. آقایان دکتر اسدی، رئیس دانشگاه آموزش‌وپرورش کابل؛ دکتر عاکف جهاد، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار؛ دکتر طالقانی، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان؛ دکتر ی ...

الزام هیئت دولت به رعایت قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی بیگانه»
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای خطاب دکتر حسن روحانی، قانون «ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه» را یادآوری کرده است. رئیس مجلس شورای اسلامی در این نامه که مربوط به مصوبۀ تیرماه هیئت دولت دربارۀ تعیین تعرفۀ خدمات درمانی در بخش دولتی و خصوصی و غیردولتی است، ایراد وارد بر این مصوّبه در به‌کارگ ...

برگزاری نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی (در جايگاه زبان علم) با عنوان «کارسوق واژه‌گزینی»
جمعه و شنبه، دوازدهم و سیزدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان (سمپاد) وزارت آموزش‌وپرورش و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نخستین کارسوق واژه‌گزینی را، با شرکت دانش‌آموزان منتخب پایۀ دهم دبیرستان‏های دورۀ دوم پرورش استعدادهای درخشان شهر تهران، برگزار کردند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۱۱ - ۱۱:۰۷ نسخه قابل چاپ
پس از سکوت تا کوچ
مجموعۀ اشعار محمدرضا نعمتی‌زاده
 گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی کتاب پس از سکوت تا کوچ را در زمینۀ زندگی و شعر مرحوم استاد محمّدرضا نعمتی‌زاده (۱۳۱۳-۱۳۶۷)، از شاعران پیش‌کسوت و کمتر شناخته‌شدۀ ادبیات انقلاب اسلامی، منتشر کرد. این مجموعه دومین اثر از «مجموعۀ روشنان» است که به همّت گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر می‌شود. مجموعۀ روشنان سلسله‌ای است از نوشته‌ها، با صبغۀ تحقیقی، در معرفی معرّفی علمی بزرگان و پیش‌کسوتان نظم و نثر انقلاب اسلامی، که هدف آن معرفی عالمانۀ بزرگانی است که در این عرصه پیش‌گام بوده‌اند.
    ویژگی‌های متفاوت شعری و تربیت نسلی از شاعران جنوب و حضور در عرصۀ مبارزات سیاسی طیّ چند دهه (از روزگار ملی شدن صنعت نفت تا انقلاب اسلامی)، و نیز شرکت در میدان‌های دفاع مقدس، جایگاه خاصی را در شعر و مبارزات معاصر برای مرحوم نعمتی‌زاده ایجاد کرده است. بخش عمده‌ای از سروده‌های مجموعۀ حاضر پیش از این در مجموعه‌های پس از سکوت و کتاب‌های دیگر استاد نعمتی‌زاده منتشر شده بود، اما بخش عمدۀ آثاری که در مجموعۀ حاضر آمده، برای نخستین بار به چاپ رسیده است. نکتۀ قابل ذکر اینکه مجموع آثار مرحوم نعمتی‌زاده بیش آن چیزی است که در این دفتر گرد آمده است و درواقع، در این مجموعه، از آوردن سیاه‌مشق‌ها و نمونه‌های یادداشت‌های اولیۀ وی صرف‌نظر شده است.
    سال‌شمار زندگی، مقدّمه‌ای در زمینۀ شعر و زندگی زنده‌یاد نعمتی‌زاده (به قلم دکتر سیّد جعفر حمیدی، استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران)، سروده‌هایی که شاعران دیگر به استاد نعمتی‌زاده اهدا کرده‌اند، و سرانجام سروده‌های این شاعر نوگرای جنوبی و مجموعه‌ای از تصاویر و اسناد، مندرجات این کتاب را تشکیل می‌دهند.اشعار این دفتر شامل آثار نیمایی و چهارپاره‌ها و غزل‌ها و دوبیتی‌ها و رباعی‌ها و سروده‌های نعمتی‌زاده است که تاریخ سروده شدن آن‌ها بین سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۶۷ است.
    پس از سکوت تا کوچ، مجموعۀ اشعار محمدرضا نعمتی‌زاده است که زیر نظر دکتر محمدرضا ترکی، مدیر گروه ادبیات انقلاب اسلامی، گردآوری شده و انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی آن را در ۴۸۰ صفحه و با شمارگان ۵۰۰ نسخه، به بهای ۵۰۰هزار ریال منتشر کرده است.
معرفی: مرتضی قاسمی
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی