امروز چهارشنبه ՝ 1396/06/29    ■ Wed, Sep 20, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۱۱ - ۱۱:۰۷ نسخه قابل چاپ
پس از سکوت تا کوچ
مجموعۀ اشعار محمدرضا نعمتی‌زاده
 گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی کتاب پس از سکوت تا کوچ را در زمینۀ زندگی و شعر مرحوم استاد محمّدرضا نعمتی‌زاده (۱۳۱۳-۱۳۶۷)، از شاعران پیش‌کسوت و کمتر شناخته‌شدۀ ادبیات انقلاب اسلامی، منتشر کرد. این مجموعه دومین اثر از «مجموعۀ روشنان» است که به همّت گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر می‌شود. مجموعۀ روشنان سلسله‌ای است از نوشته‌ها، با صبغۀ تحقیقی، در معرفی معرّفی علمی بزرگان و پیش‌کسوتان نظم و نثر انقلاب اسلامی، که هدف آن معرفی عالمانۀ بزرگانی است که در این عرصه پیش‌گام بوده‌اند.
    ویژگی‌های متفاوت شعری و تربیت نسلی از شاعران جنوب و حضور در عرصۀ مبارزات سیاسی طیّ چند دهه (از روزگار ملی شدن صنعت نفت تا انقلاب اسلامی)، و نیز شرکت در میدان‌های دفاع مقدس، جایگاه خاصی را در شعر و مبارزات معاصر برای مرحوم نعمتی‌زاده ایجاد کرده است. بخش عمده‌ای از سروده‌های مجموعۀ حاضر پیش از این در مجموعه‌های پس از سکوت و کتاب‌های دیگر استاد نعمتی‌زاده منتشر شده بود، اما بخش عمدۀ آثاری که در مجموعۀ حاضر آمده، برای نخستین بار به چاپ رسیده است. نکتۀ قابل ذکر اینکه مجموع آثار مرحوم نعمتی‌زاده بیش آن چیزی است که در این دفتر گرد آمده است و درواقع، در این مجموعه، از آوردن سیاه‌مشق‌ها و نمونه‌های یادداشت‌های اولیۀ وی صرف‌نظر شده است.
    سال‌شمار زندگی، مقدّمه‌ای در زمینۀ شعر و زندگی زنده‌یاد نعمتی‌زاده (به قلم دکتر سیّد جعفر حمیدی، استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران)، سروده‌هایی که شاعران دیگر به استاد نعمتی‌زاده اهدا کرده‌اند، و سرانجام سروده‌های این شاعر نوگرای جنوبی و مجموعه‌ای از تصاویر و اسناد، مندرجات این کتاب را تشکیل می‌دهند.اشعار این دفتر شامل آثار نیمایی و چهارپاره‌ها و غزل‌ها و دوبیتی‌ها و رباعی‌ها و سروده‌های نعمتی‌زاده است که تاریخ سروده شدن آن‌ها بین سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۶۷ است.
    پس از سکوت تا کوچ، مجموعۀ اشعار محمدرضا نعمتی‌زاده است که زیر نظر دکتر محمدرضا ترکی، مدیر گروه ادبیات انقلاب اسلامی، گردآوری شده و انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی آن را در ۴۸۰ صفحه و با شمارگان ۵۰۰ نسخه، به بهای ۵۰۰هزار ریال منتشر کرده است.
معرفی: مرتضی قاسمی
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی