امروز شنبه ՝ 1396/04/31    ■ Sat, Jul 22, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
چهارصد و پنجاه و هفتمین نشست شورا
دوشنبه، بیست و ششم تیرماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و هفتمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته و مدیران گروه‌های علمی فرهنگستان، به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. اعلام تأثر فرهنگستان از درگذشت دکتر دادخدا سیم‌الدین، عضو پیوستۀ غیرایرانی (تاجیک) فرهنگستان، قرائت نا ...

دومین همایش آموزش زبان و ادبیات فارسی
چهارشنبه، بیست و یکم تیرماه ۱۳۹۶، دومین همایش ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی، در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، با حضور استادان و پژوهشگران داخلی و خارجی برگزار شد. اولین دورۀ این همایش، به ابتکار انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، در دانشگاه تربیت مدرس انجام شد. در همایش امسال بیست سخنران در سه نشست تخصصیِ بررسی منابع ...

گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی و آموزش مربیان استان خوزستان
یکشنبه، هجدهم تیرماه ۱۳۹۶، گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی، طی یک برنامۀ آموزشی دوروزه، چهل نفر از مدرسان مناطق دوزبانۀ استان خوزستان را به مدت ۱۶ ساعت، با اصول و مبانی دوزبانگی آشنا کرد. اين برنامه به‌منظور تربیت مربي و مدرس براي گروه آموزشی مدارس نوبنیاد مؤسسۀ راه ایمان در شعيبيۀ استان خوزستان و در محل مجتمع آموزشی بانو امین اج ...

انتشار ترجمۀ آلمانی شاهنامه
دکتر نصرت‌الله رستگار، محقق ایرانی و بازنشستۀ فرهنگستان علوم اتریش و دانشگاه وین، تصحیح ترجمۀ آلمانی بخشی از شاهنامه را به پایان رسانده است.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۱۱ - ۱۱:۰۷ نسخه قابل چاپ
پس از سکوت تا کوچ
مجموعۀ اشعار محمدرضا نعمتی‌زاده
 گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی کتاب پس از سکوت تا کوچ را در زمینۀ زندگی و شعر مرحوم استاد محمّدرضا نعمتی‌زاده (۱۳۱۳-۱۳۶۷)، از شاعران پیش‌کسوت و کمتر شناخته‌شدۀ ادبیات انقلاب اسلامی، منتشر کرد. این مجموعه دومین اثر از «مجموعۀ روشنان» است که به همّت گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر می‌شود. مجموعۀ روشنان سلسله‌ای است از نوشته‌ها، با صبغۀ تحقیقی، در معرفی معرّفی علمی بزرگان و پیش‌کسوتان نظم و نثر انقلاب اسلامی، که هدف آن معرفی عالمانۀ بزرگانی است که در این عرصه پیش‌گام بوده‌اند.
    ویژگی‌های متفاوت شعری و تربیت نسلی از شاعران جنوب و حضور در عرصۀ مبارزات سیاسی طیّ چند دهه (از روزگار ملی شدن صنعت نفت تا انقلاب اسلامی)، و نیز شرکت در میدان‌های دفاع مقدس، جایگاه خاصی را در شعر و مبارزات معاصر برای مرحوم نعمتی‌زاده ایجاد کرده است. بخش عمده‌ای از سروده‌های مجموعۀ حاضر پیش از این در مجموعه‌های پس از سکوت و کتاب‌های دیگر استاد نعمتی‌زاده منتشر شده بود، اما بخش عمدۀ آثاری که در مجموعۀ حاضر آمده، برای نخستین بار به چاپ رسیده است. نکتۀ قابل ذکر اینکه مجموع آثار مرحوم نعمتی‌زاده بیش آن چیزی است که در این دفتر گرد آمده است و درواقع، در این مجموعه، از آوردن سیاه‌مشق‌ها و نمونه‌های یادداشت‌های اولیۀ وی صرف‌نظر شده است.
    سال‌شمار زندگی، مقدّمه‌ای در زمینۀ شعر و زندگی زنده‌یاد نعمتی‌زاده (به قلم دکتر سیّد جعفر حمیدی، استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران)، سروده‌هایی که شاعران دیگر به استاد نعمتی‌زاده اهدا کرده‌اند، و سرانجام سروده‌های این شاعر نوگرای جنوبی و مجموعه‌ای از تصاویر و اسناد، مندرجات این کتاب را تشکیل می‌دهند.اشعار این دفتر شامل آثار نیمایی و چهارپاره‌ها و غزل‌ها و دوبیتی‌ها و رباعی‌ها و سروده‌های نعمتی‌زاده است که تاریخ سروده شدن آن‌ها بین سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۶۷ است.
    پس از سکوت تا کوچ، مجموعۀ اشعار محمدرضا نعمتی‌زاده است که زیر نظر دکتر محمدرضا ترکی، مدیر گروه ادبیات انقلاب اسلامی، گردآوری شده و انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی آن را در ۴۸۰ صفحه و با شمارگان ۵۰۰ نسخه، به بهای ۵۰۰هزار ریال منتشر کرده است.
معرفی: مرتضی قاسمی
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی