امروز یکشنبه ՝ 1397/05/28    ■ Sun, Aug 19, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۰۹:۴۱ نسخه قابل چاپ
نامۀ فرهنگستان ـ شمارۀ ۶۰
شصتمین شمارۀ فصلنامۀ نامۀ فرهنگستان منتشر شد. این شماره از نامۀ فرهنگستان که ویژۀ رسیدن این مجله به شمارۀ شصتم است شامل بخش‌هاى گوناگون، ازجمله سرمقاله، از زبان ما، از زبان شما و از زبان هم‌قطاران است. عناوینی که در هر بخش دیده می‌شود عبارت‌اند از:
    بخش «از زبان ما»: «شمارۀ ۶۰  نامۀ فرهنگستان»، استاد احمد سمیعی (گیلانی)؛ «نامۀ فرهنگستان و وظایف آن»؛ «شصت شمارۀ نامۀ فرهنگستان»، مژده دقیقی؛ «چالش‌های حروف‌نگاری در نامۀ فرهنگستان»، سیده فاطمه ولایی؛ «نگاهی دیگر به نامۀ فرهنگستان»، الهام دولت‌آبادی.
    بخش «از زبان شما»: «سپاسگزاری از جناب استاد سمیعی»، فتح‌الله مجتبایی؛ «پایان پانزده دورۀ نامۀ فرهنگستان»، علی‌اشرف صادقی؛ «گوشۀ چشمی هم به شاهنامه»، محمدجعفر یاحقی؛ «خاطره‌ای از تأسیس نامۀ فرهنگستان»، سیّد علی آل‌داود؛ «نامۀ پرمحتوا»، علی صلح‌جو؛ «نامۀ فرهنگستان و بازتاب پژوهش‌های ایران‌شناسی ملی و جهانی»، طهمورث ساجدی؛ «عیدی امسال من»، رضا قنّادان؛ «هم پژوهشی هم خواندنی»، مسعود جعفری جزی؛ «کلیشه‌ها را جدّی نگیریم»، علاءالدین طباطبایی؛ «نامۀ فرهنگستان از دو منظر»، ابوالفضل خطیبی؛ «سنجش متون در نامۀ فرهنگستان»، سعید رضوانی؛ « نامۀ فرهنگستان، مبرّا از مقاله‌سازی و مقاله‌تراشی»، چنگیز مولایی؛ «مجله‌های معیار و نقش آن‌ها در گسترش اقتدار علمی و ادبی»، مهدی محبتی؛ «نامۀ فرهنگستان، نشریه‌ای فراگیر»، مسعود قاسمی؛ «نشریۀ به‌راستی علمی»، آبتین گل‌کار؛ «بری از زیاده‌گویی و فضل‌نمایی»، آرزو رسولی؛ «چرا نامۀ فرهنگستان؟»، سیّد مهدی زرقانی؛ « نامۀ فرهنگستان، نامۀ فرهنگ ایران»، بهمن نزهت؛ «نامۀ فرهنگستان، مصداقِ واقعیِ یک مجلۀ علمی ـ پژوهشی (آکادمیک)»، سجاد آیدنلو.
    بخش «از زبان هم‌قطاران»: «دربارۀ نامۀ فرهنگستان»، علی خزاعی‌فر؛ «پیش غازی و معلّق‌بازی؟!»، علی میرزایی؛ «نگاهِ باز نامۀ فرهنگستان»، فرخ امیرفریار.
    سرمقالۀ این شماره از نامۀ فرهنگستان، با عنوان «نامۀ فرهنگستان و جایگاه آن در نشریات علمی ـ پژوهشی» و به قلم دکتر غلامعلی حداد عادل است. علاقه‌مندان می‌توانند برای دسترسی به محتوای این شماره از مجلۀ نامۀ فرهنگستان به نشانی زیر مراجعه کنند:
 
 
 
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی